UPSHIFT

Bivša učenica Treće gimnazije, Slabić Elma, i učenica III-2 Salman Selma su učestvovale na eUPSHIFT takmičenju održanog od strane UN-a, UNICEF-a i drugih partnerskih organizacija. Ovo takmičenje se održavalo u nekoliko zemalja, a naše učesnice su sa svojim timom prošle u top 30, potom top 10 i na kraju u top 5 osvojile izniman Grant bespovratnih sredstava od strane UN-a za realizaciju enormno velikog i važnog projekta za cijelu Bosnu i Hercegovinu.

Tokom trajanja takmičenja rješenje koje su razvili za problem nedostatka karijernog savjetovanja u BiH i uticaju istog od nivoa pojedinca na nivo sistema – države, predstavlja inovaciju svjetskog razmjera.
Njihov projekat će uključivati sve srednjoškolske, više, visoke i neformalne obrazovne ustanove Bosne i Hercegovine, te indirektno Ministarstvo obrazovanja kantona BiH.

Rješenja koja će biti javnosti predstavljena, projekat u cjelosti, krajem ove godine su obećavajuća za napredak BiH jer problem koji dotiče sve ostale mijenjaju iz korijena, a valjanosti i uticaj su na duge staze.