Ugledni čas “Naša pravila ljubavi”: Putovanje kroz književnost i inspiraciju

U petak, 2. juna 2023. godine, amfiteatar Treće gimnazije zračio je nevjerovatnom energijom dok su profesori, roditelji, učenici i učenice s oduševljenjem gledali još jedno magično ostvarenje naših vrijednih i talentiranih učenika i predanih profesora.

U zagrljaju književnih djela, često otkrivamo tajanstvene svjetove koji nas pozivaju na duboka promišljanja i suočavanje s unutrašnjim istinama. U srcu takvog književnog iskustva leži roman Elif Šafak “40 pravila ljubavi”, remek-djelo koje nas zavodi svojom misterioznom ljepotom i dubokim razmišljanjima o ljubavi, duhovnosti i ljudskim vezama. Ovu knjigu su učenici prvog razreda s oduševljenjem pročitali za lektiru.

Časovi lektire okrunjeni su uglednim časom iz bosanskog jezika i književnosti, hrvatskog jezika i književnosti i srpskog jezika i književnosti, pod nazivom “Naša pravila ljubavi”. Ovaj čas je rezultat predanog rada učenika I1, I2, I3, I5 i I6 i njihovih profesorica Dženane Nezirević i Elme Mašnić-Šikalo, te nam je pružio produbljeno razumijevanje književnosti, umjetnosti i ljepote svijeta.

Svako odjeljenje predstavilo se svojom umjetničkom tačkom. Gledali smo dramske prikaze inspirisane pravilima ljubavi, ples derviša semu, o čijem nastanku, simbolici i izvedbi smo čitali u romanu, i recital satkan od Rumijevih stihova.

Voditeljice ovog uglednog časa bile su učenice Lina Suliman Hassan i Adna Duraković, koje su pozvale sve prisutne da otvore svoja srca ljubavi dok se upuštaju u nevjerovatno putovanje kroz književnost, inspiraciju i samospoznaju. Na kraju časa, Lina i Adna prezentirale su učenička zapažanja i razmišljanja o knjizi, naglašavajući značaj ljubavi kao temeljne ljudske vrijednosti.

Kroz njihove riječi, amfiteatar Treće gimnazije se pretvorio u prostranstvo koje nas je odvelo u dubine ljudskih emocija, tajanstvenosti duše i njenog neutaživog žara.