UČENIK TREĆE GIMNAZIJE OSVOJIO BRONZU NA IPhO 2017

Učenik JU Treće gimnazije iz Sarajeva, Edvin Đapo, učestvovao je na Međunarodnoj olimpijadi iz fizike – IPhO 2017, koja se održala u Jakarti u Indoneziji gdje je osvojio bronzanu medalju.

Kako to ne bismo shvatili olako, bitno je da znamo kako to znači da su, od 400 takmičara iz skoro 100 zemalja svijeta, koliko ih inače učestvuje na olimpijadi, naši takmičari među najboljima.

“Internacionalna olimpijada iz fizike (IPhO) je najprestižnije takmičenje te vrste u svijetu za oblast fizike te mi je bilo veliko zadovoljstvo biti dio ovogodišnjeg izdanja. Iskustvo i uspomene koje ću ponijeti s ovog takmičenja su neprocjenjivi. Jedan od najljepših aspekata takmičenja je bilo druženje s vršnjacima iz svih dijelova svijeta i upoznavanje različitih kultura iz prve ruke. Zadaci su bili poprilično teški te je ova olimpijada, gledajući bodove, jedna od najtežih u historiji. Prije ove olimpijade učestvovao sam na tri međunarodna takmičenja iz fizike i osvojio dvije bronzane medalje, ali je olimpijada u Indoneziji bila najveći izazov do sada.
U budućnosti također planiram da se bavim fizikom ili inžinjerskim poljima fizike te ću svoje obrazovanje najvjerovatnije nastaviti na Univerzitetu u Beču (Uni Wien), na fakultetu za fiziku”, rekao je drugi osvajač bronze Edvin Đapo.

“Najveću podršku imam naravno u svojoj porodici i prijateljima, a tokom priprema za ovo takmičenje, naša ekipa je imala pomoć asistenata i studenata s Odsjeka za fiziku PMF-a u Sarajevu. Također sam imao podršku u mojoj školi Trećoj gimnaziji u Sarajevu, gdje su profesori uvijek imali razumijevanja za takmičenja”, rekao je Edvin i dodao kako najviše voli rješavati kompleksne probleme koji ponekad zahtijevaju puno vremena i razmišljanja za rješavanje.

Edvin koji se, pored fizike, aktivno bavi sportom, brazilskim jiu jitsuom, ističe da se u budućnosti namjerava dosta više posvetiti fizici koja je njegova najveća ljubav i napraviti velike stvari u nekoj od mnogih izazovnih oblasti ove nauke.

Pored Edvina bronzu je, također, osvojio i Dženan Devedžić iz Gračanice, dok su druga dva kandidata dobili pohvale oganizatora za postignuti uspjeh, a ovom prilikom im česitamo.

Izvor: https://www.klix.ba