Učenici IV-3 prisustvovali predavanju na temu mentalnog zdravlja i prisustva stresa u sportu

U petak, 15. decembra 2023. godine učenici IV3 razreda su, u pratnji razrednice Suade Krezić, prisustvovali predavanju u Olimpijskom komitetu u Olimpijskoj dvorani “Zetra.” Predavanje je bilo na temu mentalnog zdravlja i prisustva stresa u sportu, ali i u svakodnevnim životnim situacijama. Predavanje je vodila Jovana Hadžić, nekadašnja gimnastičarka i magistrica psihologije koja je govorila o stresu, naročito onom negativnom, koji je danas sve češća pojava i prepreka normalnom funkcionisanju čovjeka, kako u sportu, tako i u svim situacijama u kojima se nađemo. Podsjetili smo se, ali smo i saznali koji su to najčešći simptomi stresa, kako stres utiče na čovjeka, te koje su najbolje metode koje možemo praktikovati u stresnim situacijama, a s ciljem brzog i efikasnog ublažavanja, rješavanja, te pobjeđivanja stresa. Također, uočili smo važnost razlikovanja situacija koje su pod direktnom kontrolom pojedinca i onih koje to nisu, te shvatili da se, kada je stresna situacija u pitanju, trebamo fokusirati na dešavanja i postupke koji su pod našom kontrolom kako bismo u konačnici izbjegli stres što je više moguće. Stoga, kroz različite primjere, psihologinja Hadžić je istakla kakva vrsta stresa stvara prepreke u svakodnevnom funkcionisanju, u obavljanju poslova, učenju i bavljenju sportom, te kojim situacijama i u kojoj mjeri trebamo pridavati značaj, kao i to u šta i kada trebamo ulagati svoju snagu, energiju i vrijeme. Predavanje je bilo veoma korisno gdje smo, osim nama već poznatih stvari, mogli saznati i čuti nešto više i o tzv. stresorima tj. okidačima za nastanak stresa. Bilo nam je veliko zadovoljstvo biti dio ovog predavanja na kojem smo mnogo toga novog naučili i svakako proširili svoje znanje o stresu i kontroliranju istog. Radujemo se svakoj novoj prilici da prisustvujemo još sličnim predavanjima i da budemo oni koji će podizati svijest o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja.

Emela Ćosibegović i Melisa Ćosibegović IV3