Učenici III7 u Parlamentu BiH

Na poziv Centralne izborne komisije BiH učenici III7 saprofesoricom Senadom Salihović  učetvrtak, 6.02.2014.godine  prisustvovali su promociji inicijative za proglašenje„Svjetskog dana izbora“.

Tokom manifestacije prigodnimgovorom prisutnima se obratio Predsjednik Centralne izborne komisije BiH gdinStjepan Mikić koji je pored ostalog rekao da položaj žena i mladih u Bosni iHercegovini, u kontekstu njihove uloge, prava i obveza, ide u korak sademokratskim procesima cjelokupnog društva i premda postoje dobra zakonskarješenja ona još uvijek trebaju da poluče praktične rezultate. Gdin Mikić jenaveo i neke statističke pokazatelje prema kojima je izlaznost žena na izboreispod 50% i kreće se od 47,6% u 2004. godini do 49,3%  2012. godini.Premda je za svake izbore uočen kontinuirani blagi rast izlasnosti žena, tajprocenat uvijek može biti veći, istakao je gdin Mikić.

Pored žena još jedna društvena kategorija imaiznimno važnu ulogu u unaprijeđenju demokratskih procesa, a to su mladi. Mladiljudi predstavljaju budućnost svakog društva i imaju ključnu ulogu i snagu zapromjene. Njihov glas je bitan i oni predstavljaju značajan dio biračkogtijela, kazao je u svom obraćanju gdin Mikić.

Aktivno učešće umanifestaciji sa prigodnim govorom su imali: dr. Milorad Živković,predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine;dr. Dragan Čović, prvi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarneskupštine BiH; Ambasador Nj.E. Fletcher Burton, šef Misije OSCE BiH; gdin.Thomas Busch, šef političkog odjela EU Delegacije u BiH i gdin. AdnanKadribašić, Agencija za ravnopravnost spolova BiH.