Učenici II-4 i II-6 koji pohađaju DSD program posjetili Evropsku kuću kulture

U srijedu, 20.12.2023. godine, učenici II-4 i II-6 razreda, koji pohađaju DSD program, u pratnji profesorice njemačkog jezika Emire Kičević, posjetili su Evropsku kuću kulture i nacionalnih manjina gdje je bila interaktivna izložba pod nazivom “Svemir. Čovjek. Inteligencija.”.

Izložbu su predstavili Goethe-Institut Sarajevo i Institut Max Planck. Vrhunska istraživanja u Njemačkoj, prilagođena za mlade koji uče njemački jezik, prikazano je u interaktivnoj putujućoj izložbi u pet širokih tematskih područja:Svemir | Historija čovječanstva | Mozak | Antropocen | Vještačka inteligencija.

Naši učenici su uživali dok su istraživali različite teme koje prate odgovarajuće inscenacije: preklapanja lica (eng. face morphing) na monitoru, prikaz udaljenosti u svemiru pomoću zračnog omotača, instalacije kojima se kroz uticaj muzike mogu doživjeti različite emocije ili interakcije robota. Tu su i razne laboratorijske stanice, a može se aktivno isprobati i 40 000 godina stara frula od kosti. QR kodovi upućuju na dodatni materijal u obliku videa, galerija slika i podcasta. Sadržaji izložbe namijenjeni su mladima koji uče njemački jezik, a prezentovani su na njemačkom i engleskom jeziku.