TVSa mladima

Televizija Sarajevo je, u saradnji sa PH International, pokrenula projekat pod nazivom TVSa mladima. Teme projekta su: vršnjačko nasilje, mito i korupcija. Učenici su mogli odabrati strip, esej ili kratki film kako bi prezentirali svoje viđenje ovih problema koji, nažalost, egzistiraju u našem društvu.

U projektu su učestvovali i učenici Treće gimnazije. Ajna Đapo, III3, i Nur Hrenovica, III6, napravile su kratkometražni film o vršnjačkom nasilju pod nazivom “Daj mi ruku”. U filmu je prikazana surova realnost djece koja trpe nasilje i sivilo tog okrutnog čina. Poruka i jeste da je u redu biti drugačiji, da svi imamo podjednaka prava i da je važno u svakom trenutku imati nekoga kome možemo pružiti ruku i na njega se osloniti. Upravo su naše učenice o tim temama govorile i u emisiji Sarajevsko jutro TVSA, u kojoj su predstavile svoj uradak.

Na filmu su, uz Ajnu i Nur, koje su režirale film, osmislile tekst, scenografiju i kostimografiju, učestvovali i Nura Džanko, III6, koja je dokumentovala sve kadrove, a onda ih je Faris Selimović, III2, montirao i pretvorio u čaroliju zvuka, pokreta i riječi. Šlag na torti je Ema Pašić, koja je otpjevala pjesmu koju su Ajna i Nur napisale za ovaj film.

Tri najbolja rada bit će proglašena u decembru, a do tada našim učenicima želimo puno sreće i uspjeha. Poruka svima: Nasilje nije rješenje, razgovarajmo jezikom ljubavi.

Gostovanje naših učenica u Sarajevskom jutru možete pogledati:

Film „Daj mi ruku“:

Tim “Daj mi ruku”