Moj razred, III1, 18. oktobra ove godine je prisustvovao posebnom događaju, šetnji pod nazivom Sarajevski Sherlock. Nekoliko dana prije, naša profesorica Njemačkog jezika Džemilamna Džananović nas je upoznala sa radom Fondacije Kulturno naslijeđe bez granica i Festivalom raznolikosti koji se u organizaciji ove Fondacije upravo realizira u našem gradu. Na prijedlog naše profesorice odlučili smo da dio našeg slobodnog vremena posvetimo jednoj od manifestacija u okviru ovog festivala i uputili smo se sa našim vodičem i ostalim zainteresiranim u šetnji našim gradom, sa željom da na jedan drugačiji način upoznamo naš grad i doprinos nacionalnih manjina našem kulturnom naslijeđu.
Šetnja je krenula sa Trga Karla Paržika, a za dva sata smo se našli kod Brusa bezistana. Na toj ruti smo bar na trenutke bili dio prošlosti našeg grada i države. Vodič nam je detaljno opisao svaku građevinu, proces njenog nastajanja, arhitekte koji su je izgradili te mnogobrojne detalje i priče za koje do tada nismo znali. Posjetili smo Crkvu svetog Josipa, Marijin dvor, Eiffelov most, objekat današnje Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu koji je bio prva i jedina Evangelistička crkva u vrijeme austrougarske uprave. Na tom putu ispred nas se našao i jedan od najzanimljivijih mostova, a to je Festina lente ili Požuri polahko. Zatim smo posjetili Narodno pozorište, za koje smo saznali da je imalo veoma zanimljivu historiju, i današnji Bosanski kulturni centar. Sljedeća stanica je bila Aškenaška sinagoga, a onda smo naše putovanje završili sa historijom Brusa bezistana.
Vrijeme provedeno na ovom događaju je bilo veoma lijepo i korisno. Sarajevski Sherlock otkrio nam je neke (ne)vidljive priče i pojedince koji su dali značajan doprinos razvoju našeg grada. Većina ljudi putuje i upoznaje druge gradove, države i kulture, a o vlastitim malo zna. Mi smo se danas u okviru naše nastave Njemačkog jezika upoznali između sa značajnim naslijeđem koje su, između ostalih, nama ostavile zemlje njemačkog govornog područja.
Aida Hot, III1