Treća gimnazija odnijela prvu nagradu na XXV Općinskom takmičenju iz pružanja prve pomoći

Treća gimnazija Sarajevo je 11. marta 2023. godine bila domaćin Općinskog takmičenja osnovnih i srednjih škola iz prve pomoći. Takmičenje je okupilo učenike iz različitih škola u okružennju, a koji su bili odlični u demonstriranju svojih vještina u reagovanju na hitne medicinske slučajeve. Sedam osnovnih i tri srednje škole pokušalo je odgovoriti na izazov takmičenja. Našu školu su predstavljali učenici drugih razreda sa profesoricom Aidom Hodžić i profesorom Seadom Redžićem i to: Sara Zildžić kao kapiten ekipe koju su slijedili Emin Karović, Amina Bahtanović, Dženita Podžić, Enela Kapić i Rijad Kašmo.

Takmičenje je bilo podijeljeno u nekoliko kategorija, uključujući različite poligone koji su zahtijevali saniranje različitih vrsta ozlijeda, njegu rana, CPR i opšte znanje prve pomoći. Svaki poligon je imao svoj skup izazova, a od učenika se tražilo da pokažu svoje sposobnosti da procijene i odgovore na različite scenarije.

Proces takmičenja je bio intenzivan i izazovan, a učenici su pokazali impresivan nivo znanja i vještina na svih šest poligona od kojih se sastojao ciklus takmičenja za sve ekipe. Sudije su bile impresionirane sposobnošću učesnika da razmišljaju vješto i donose brze, ali i sigurne odluke u vanrednim situacijama.

Pored samog takmičenja, takmičarima koji su završili svoj ciklus poligona, na raspolaganju je bilo i edukativno predavanje o nastanku i radu Crvenog križa Kantona Sarajevo te je većina učenika odgovorila pozitivno na poziv da postanu članom same organizacije volontera Crvenog križa.

Kako se takmičenje bližilo kraju, došlo je vrijeme da se proglase ekipe sa najvećim osvojenim brojem bodova na svim pozicijama. U kategoriji u kojoj su se takmičili osnovci Općine Novo Sarajevo, prvu poziciju je zauzela ekipa OŠ “Velešićki heroji”, dok je ekipa OŠ “Čengić Vila I” odnijela 2. mjesto. Sa osvojenim 3. mjestom, uzastopno ih je pratila šestorka koja je predstavljala OŠ “Pofalići”.

U skupini srednjih škola, 3. mjesto je pripalo Srednjoj školi za okoliš i drvni dizajn. Drugo mjesto su odbranili članovi ekipe Elektrotehničke škole za energetiku, dok je na prvoj poziciji zablistala ekipa naše škole, Treće gimnazije.

Pobjednicima svake kategorije uručene su diplome o postignutom uspjehu i pehar kao priznanje za njihov trud i zalaganje.

Naša škola će imati priliku svoju priču nastaviti na Kantonalnom takmičenju koje je zakazano za 9. maj 2023. godine. Za naše učenike to će biti prilika da pokažu svoje vještine na široj sceni i takmiče se sa drugim talentovanim učenicima iz cijelog Kantona Sarajevo.Priprema za

Kantonalno takmičenje zahtijevat će dodatni napor i pripremu, ali to je izazov koji je Treća gimnazija bez sumnje spremna prihvatiti te se radujemo njihovom nastupu i uspjehu.

Bitno je napomenuti da se Općinsko takmičenje pokazalo kao veliki uspjeh, a učenici i njihovi profesori su pokazali u čemu je važnost prve pomoći i uloge koju ona igra u spašavanju života. Događaj je također pomogao da se podigne svijest o važnosti pripravnosti za vanredne situacije i potrebi za više edukacije i obuke u ovoj krucialnoj oblasti koja spašava mnoge živote.

– Izeta Redžepi IV2