Treća gimnazija kao STEM model-škola na konferenciji “Unapređenje osnovnog učenja i obrazovanja u Bosni i Hercegovini”

Uvijek su mi govorili, radi dobro i neko će to vidjeti. To je samo jedan od mnogih načina kako da opišemo prošli vikend koji smo proveli u Mostaru.

Kao STEM model-škola u okviru ENABLE BiH projekta, dobili  smo poziv na dvodnevnu konferenciju projekta „Unapređenje osnovnog učenja i obrazovanja u Bosni i Hercegovini / Enhancing And Advancing Basic Learning And Education In Bosnia And Herzegovina – ENABLE BIH“ podržane od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Konferencija je održana u Mostaru, u prostoru Tehnološkog parka INTERA. Prvi dan konferencije imali smo priliku da šlušamo stručnjake iz obrazovanja i naučimo neke stvari koje nismo do sada znali, a tiču se ne samo STEM projekta, već obrazovanja u čitavom svijetu. Drugi dan konferencije dobli smo priliku da izložimo svoje projekte koje smo radili u školi. Treća Gimnazija je bila pozvana kao jedina škola koja je radila dva projekta u okviru STEM nastave. Prvi projekat se zvao Srčani zalisci, a drugi projekat je bio STEM – Semafor. Imali  smo  priliku da  svim učesnicima konferencije pokažemo naš film koji smo snimli za projekat STEM semafor. Nakon projekcije filma učesnici su zaključili da je ovaj projekat otišao i korak dalje, da nije samo obični STEM, nego u njegovoj realizaciji dodata je i komponeta umjetnosti  A – Arts (umjetnost). Tako da možemo  reči da smo nastupili sa jednim projektom iz STEM – nastave i  drugim  projektom iz STEAM  – nastave.

Nako projekcije filma profesori i učenici otišli su za svoje štandove  da nastave predstavljanje projekata preko modela koje su izradili. Zainteresovanost za naše projekte je bila velika. Jedan od  posebni gostiju koji je došao do našeg štanda sa Semaforom bila je gospođa Shanley Pinchotti – direktorica ureda za demokratizaciju pri Misiji USAID-a u BiH. Nakon nekoliko minuta saznajemo informaciju od gospođe Shanley da američki ambasador, gospodin Eric Nelson,  želi da razgovara sa ekipom iz Treće gimnazije. Svatili smo to kao veliku čast. Nakon završene konferencije  u prostorije Tehnološkog parka INTERA došao je američki ambasador gospodin Eric Nelson sa pratnjom. Na samom početku zahvalio se učenicima i profesorima što  tako inovativno rade . Za projekat STEM-Semafor je čuo preko portala Klix i želio  bi ponovo da  razgovara sa realizatorima projekta. Delegacija SAD posebno je oduševljenje pokazala kada smo kazali da mi  imamo dva projekta  na  konferenciji. Dalje je razgovor tekao u opuštenoj  atmosferi, gdje su učenici i profesori govorili koji su to planovi za ubuduće.

Profesori  koji su bili na konferenciji :  Meliha Salihović, Amra Čolić, Alisa Ramić i  Mevludin Maličević

Učenici koji su bili na konferenciji: Zerina Osmić IV4, Nedim Numanović IV4, Ervin Golubović IV4, Elvir Vlahovljak IV4, Nađa Viđen II5 i Ensar Korjenić II5.

Kako je to sve  izgledalo možete pogledati  na fotografijama.

Tekst sastavio prof. Mevludin Maličević