Treća gimnazija dočekala goste iz Istanbula

U utorak, 7. 5. 2024. godine, Treća gimnazija bila je domaćin i organizator svečane priredbe u povodu dobrodošlice za učenike i učenice Adnan Menderes Anadolu Lisesi i Bahcelievler Anadolu Lisesi iz Istanbula.

Njihova posjeta označila je početak jednog dugotrajnog prijateljstva između ovih škola i država.

Početak programa bio je očaravajuće obilježen izvedbom folklorne sekcije koja je oživjela duh oba grada i doprinijela osjećaju dobrodošlice našim gostima.

Nakon otvaranja, direktorica škole Amra Čolić srdačno je pozdravila sve prisutne i izrazila radost zbog stvaranja ove divne veze. Izrazila je nadu da će ova posjeta ostaviti dubok trag na živote svih prisutnih te istakla značaj međunarodne suradnje i prijateljstva. U sklopu svečanosti, direktorica je dodijelila zahvalnice direktoru Bahcelievler Anadolu Lisesi Abdurahmanu Topuzu i profesorici njemačkog jezika Muge Girkin iz škole Adnan Menderes za njihovu podršku izuzetan doprinos projektu.

Nastavak manifestacije obilježili su učenici izvedbom kompozicije “Čardaš”, te hor i orkestar koji su izveli niz pjesama koje su oduševile publiku. Program je kulminirao emotivnom izvedbom pjesme “Sarajevo ljubavi moja” označavajući kraj formalnog dijela manifestacije.

Nakon toga, uslijedio je nastavak projekta koji je doprinio povezanosti među mladima. Učenici su ranije, putem online sastanaka, dobili zadatak da na kreativan način predstave kulture i Bosne i Hercegovine i Turske.
S ponosom su prezentovali svoje prezentacije i video zapise te tako obogatili sam program susreta. Događaj je zatvoren u veselju i druženju.
Ova manifestacija nije samo spojila škole i gradove, već je otvorila vrata novim prijateljstvima i nezaboravnim iskustvima. Nadamo se da će ova veza nastaviti cvjetati i donositi plodove zajedničkog učenja, razmjene kulture i prijateljstva.

Tekst sastavila: Mahira Halimanović

Fotografije: Denan Bajraktarević