10. decembar-Dan ljudskih prava

U srijedu, četvrtak i petak (8, 9. i 10. decembar) u našoj Trećoj se nizom aktivnosti obilježavao Međunarodni dan ljudskih prava. Naši maturanti i maturantice, u svim odjeljenjima, su gledali edukativne video zapise koji su bili stimulusi za vođenje diskusije na temu ljudskih prava. Učenica III4 razreda Lamija Škamo je održala interaktivno predavanje za učenike IV2 razreda nakon toga učenici su razgovarali o ženskim pravima i o pravu na abortus. Maturanti su ispisivali poruke za naše gimnazijalce i evo najzanimljivijih:

Sarah Bejtic

Svi ljudi imaju jednaka prava, bez obzira na njihovo porijeklo, vjeru ili boju kože. Nikada ne dopustite da vam neko oduzima slobodu i ugrožava vaša prava. Ako niste u mogućnosti da to sami riješite, obratite se drugima za pomoć, jer uvijek ima ljudi koji će vam pružiti ruku u teškoj situaciji.

Dinela Peskovic

Nisi jedina osoba koja se suočava sa tim, koliko puta u životu padneš, toliko puta i ustaneš. Svaki čovjek ima svoja prava, tako da i ti imaš svoja. Imaš pravo na stav, mišljenje, govor i slobodu. Ne budi žrtva nasilja i ne dozvoli nikome da ti oduzima tvoja prava. Ako ne možeš da se izboriš sam, uvijek potraži pomoć drugih.

Hana Smajić

Život je jedan, živi ga po svojim pravilima i ne dopusti da ti neko kvari snove. Niko nema to pravo da ti oduzme tvoja vlastita. Reci NE nasilju nad djecom, ženama i muškarcima. Svi smo jednaki i svi imamo svoja prava. Ako ikada pomisliš da si sam, nisi, uvijek je tu neko kome se možeš obratiti za pomoć. Budi svoja ličnost, a ne tuđa žrtva!

Sara Dedić

Pravo na sigurnost, na slobodu izražavanja i oblačenja su u današnje vrijeme naizgled najprimjenjenija prava. No, često zaboravimo da iako je nešto globalno očekivano i primjenjeno, ne mora značiti da je tako i na nivou pojedinca. Svi oblici nasilja su povreda čovjekovog integriteta i narušavaju osnovna životna prava, što može dovesti do trajnih poremećaja za mentalno zdravlje osobe. Ključno je iskorijeniti nasilje edukacijama i striktnim mjerama i kaznama, no jednako je bitno podići svijest o dobrobiti žrtava i uništiti stigme o traženju pomoći. Bitno je žrtvama nadilja jasno i izravno reći: “Niste sami, postoje ljudi koji su vam spremni pomoći” i “ne zaslužujete takav tretman”.

Također, učenici III4 razreda su istraživali ljudska prava, birali citate i napravili kratki video o ljudskim pravima.

Aktivnost se realizira u okviru ETOS inicijative TPO Fondacije iz Sarajeva.

Pripremila: Sedžida Hadžić