Svečanost povodom Dana nezavisnosti u Trećoj gimnaziji

U utorak (28. 2. 2017. god.) u amfiteatru škole održana je Svečana akademija povodom 1. marta – Dana nezavisnosti BiH. Članovi Historijske sekcije su otvorili Akademiju upoznajući goste sa historijskim činjenicama i redoslijedom događaja koji su doveli do Referenduma 1992. Tada su građani odlučili da naša zemlja bude suverena i nezavisna. Posebno svjetlo na ovaj događaj dala je ratna novinarka Arijana Saračević – Helać koja je tih dana pratila sva dešavanja u vezi Referenduma. Njena priča ispričana je kroz video uradak koji smo dobili od Minstarstva obrazovanja Kantona Sarajevo.

Literarna sekcija je proznim i poetskim radovima dala svoj pečat promovišući ljepote naše domovine i patriotsku ljubav koju bi svaki građanin ove zemlje trebao osjetiti. Na njih su se nadovezali članovi Recitatorske sekcije čitanjem izabranih pjesama iz „Zbirke pjesma“ koje su pisala djeca za vrijeme rata devedesetih godina prošlog vijeka. Poseban dio svečanosti bio je povjeren Horu i orketstru naše škole. „Oda radosti“ odzvanjala je amfiteatrom, a posebno emotivan i inspirativan bio je nastup učenice Amne Aganović, III – 1 razreda. Njena interpretacija sevdalinke „S one strane Plive“ pokazala je istinsku ljubav prema domovini, njenoj historiji i kulturnoj baštini.

Posebnu zahvalnost upućujemo profesoru Džemaludinu Poturoviću, profesoricama Emiri Hubjer, Eneli Tahić i Aidi Kamenici bez čijeg anganžmana i podrške ova svečanost ne bi bila realizirana na ovako visokom nivou.

 

Amra Habeš, IV – 2

thumbnail_20170228_133003 thumbnail_20170228_134059 20170228_134729 thumbnail_20170228_135212 thumbnail_20170228_134335

 

Najnoviji članci

Kategorije