Svečano otvorenje Muzeja Treće gimnazije u Sarajevu

Treća gimnazija Sarajevo, 21.marta 2024. godine, obilježava Dan škole. Ovogodišnja svečanost u povodu 76.rođendana Treće bilježi još jedan od značajnih trenutaka u svojoj historiji – otvaranje Muzeja Treće gimnazije.

Svečanost je započela obraćanjem direktorice Amre Čolić inspirativnim govorom o značaju ovog Dana koji su svojim prisustvom potvrdili i uveličali: akademkinja i bivša učenica Treće gimnazije gospođa Mirjana Vuković i akademik gospodin Dejan Milošević; predstavnici Vijeća roditelja: Aida Aganović, Hasan Pleh, Armina Puzić; bivši članovi kolektiva, direktorica Senada Salihović i profesori: Ankica Haračić, Gordana Roljić, Amila Huseinbašić, Sedžida Hadžić i Predsjednik udruženja Alumni, također bivši učenik naše gimnazije, Anel Tahirbegović.

Naglasila je kako muzej predstavlja krunu dugogodišnjeg rada, posvećenosti i postignuća škole te kako će služiti kao podsjetnik na tradiciju i vrijednosti koje Treća gimnazija njeguje. Zatim je uslijedio dirljiv trenutak uručenja cvijeća zaslužnim damama iz Muzeja Sarajevo Aidi Selmanagić i Nađi Čengić koje su zajedno sa Žanom Karaman svojim znanjem i učešćem dale nemjerljiv doprinos u realizaciji ovog projekta. Ovaj gest zahvalnosti simbolizirao je priznanje i poštovanje prema onima koji su svojim trudom i donacijama eksponata obogatili muzejsku kolekciju.

Atmosferu svečanosti dodatno je obogatila izvedba plesne sekcije škole, čiji su članovi svojim nastupom izrazili energiju, entuzijazam i kreativnost koji krase Treću gimnaziju. Zatim je scenu preuzeo talentovani učenik na gitari, čija je emotivna izvedba podsjetila na snagu umjetnosti i muzike u obrazovanju. Melodije koje su ispunile prostoriju dotakle su srca svih prisutnih, stvarajući još intimniju atmosferu. Kulminacija svečanosti dogodila se uz evergrin “Pet do pet”, čije stihove je napisao čuveni profesor Treće gimnazije, pokojni Slobodan Đurasović. Pjesmu su otpjevale naše učenice, a njihove glasove pratio je odjek prošlosti, sadašnjosti i budućnosti škole, ističući neprekidnu povezanost generacija koje su prošle kroz njezine učionice.

Profesor Abid Zukić, čija vizija i inicijativa leže u temelju ovog projekta, podijelio je svoje misli, zahvalivši svima koji su doprinijeli ostvarenju sna o muzeju, naglasivši da vizija škole koja ide naprijed, nikada ne zaboravlja svoje korijene. Presijecanjem svilene vrpce profesor Zukić je i zvanično otvario Muzej Treće gimnazije. Ovaj čin nije bio samo simboličan završetak svečanosti, već i početak novog poglavlja u historiji škole – poglavlja u kojem će muzej biti svjedočanstvo uspjeha, izvrsnosti i zajedništva koje Treća gimnazija predstavlja.

Muzej Treće gimnazije sada je otvoren za sve posjetitelje, pozivajući ih da istraže i dožive bogatu historiju i naslijeđe koje je škola izgradila tijekom decenija. Ovo je prilika za učenike, bivše učenike i širu zajednicu da zajedno uče i crpe inspiraciju iz uspjeha koji su oblikovali Treću gimnaziju, učvršćujući njezinu ulogu kao mjesta učenja, rasta i inspiracije.

I za kraj, iskazujemo veliku zahvalnost profesoricama Elmi Šikalo-Mašnić, Suadi Krezić i Aidi Kamenica za kreativnu pripremu i izvedbu svečanosti.

Fatiha Bihorac, članica Novinarsko-fotografske sekcije