Svečana akademija povodom Dana nezavisnosti BiH

U petak, 25. 2. 2022, u Trećoj gimnaziji je obilježen Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Za razliku od prethodne godine kada je to moguće bilo samo online, ove godine smo svečanosti prisustvovali u amfiteatru. Svečana akademija otvorena je himnom i obraćanjem direktorice Amre Čolić. Zahvaljujući članovima Historijske sekcije, uz mentorstvo profesorice Sanide Nuhanović, podsjetili smo se događaja prije 30 godina kada je održan referendum, na kojem su građani jasno poručili da žele suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu. Bio je to jasan putokaz za budućnost kakvu želimo. Prisjetili smo se i šehida, ranjenih boraca Armije Bosne i Hercegovine i svih žrtava rata koji su dali živote kako bi se danas u miru slavio Dan nezavisnosti. Nakon što su nas voditelji Muhammed Mehmedović i Ajna Đapo podsjetili o historijskom značaju praznika, literarni rad pročitao je Faris Kolar, učenik IV5, kojim je osvojio 3. mjesto na konkursu za najbolje literarne radove povodom desetogodišnjice Muzeja „Alija Izetbegović“. Školski hor i orkestar nastupili su pjesmom “Zemljo moja”, pod dirigentskom palicom profesorice Aide Kamenica. Zahvaljujući voditelju Literarne sekcije profesoru Džemaludinu Poturoviću, Lamija Jalovčić, II4, Ena Muhović, II3, i Dani Avdibegović, II4, ljubitelji pisane riječi, izrecitovali su svoje radove. “Muzika stvara četvrtu dimenziju, ali i ples, posebno kada je u pitanju naš tradicionalni”, bile su riječi voditelja kojima je najavljen nastup Folklorne sekcije Treće gimnazije, kojim je i završena svečana akademija.

Sretan Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine želi Vam Treća gimnazija Sarajevo!

Tekst: Zana Beljuri i Nerina Čengić, III2

Foto: Lamija Imamović, IV4