Svečana akademija povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine

Kao i svake godine, učenici Treće gimnazije su obilježili Dan državnosti u školskom amfiteatru. Upravo tog historijski vrlo značajnog 25. novembra 1943. godine održano je prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine), u Mrkonjić Gradu. Na svom prvom zasjedanju donesena je odluka o obnovi državnosti BiH, potvrđene su njene historijske granice, koje  datiraju još iz vremena srednjovjekovne Bosne. Ovo je poseban 75. rođendan naše države domovine, pa tako su i učenici zajedno sa svojim profesorima odlučili da na drugačiji način obilježe ovaj put. Mada neke stvari ostaju tradicija, pa tako smo i ovu manifestaciju otvorili sa pjesmom „Dragoj mojoj BiH“ u izvedbi školskog hora i orkestra sa profesoricom Aidom Kamenicom. Historijska sekcija, koju vodi profesorica Emira Hubjer, je priredila kratki čas historije o samom Danu državnosti za sve prisutne. Naš učenik Emir Kljajić (II-3) je prikazao svoj crtež koji je nacrtao za rođendan svoje zemlje. Ništa od ovoga ne bi bilo potpuno bez Literarne i Recitatorske sekcije, koju vode profesor Džemaludin Poturović i profesorica Elma Mašnić-Šikalo. Učenici literalne sekcije su još jednom podijelili svoj izvanredni talenat sa svima nama, kako i njihovu ljubav prema svojoj domovini, kroz pjesme koje su sami napisali. Recitatorska sekcija je međutim, na svoj poseban način, udahnula dušu svakoj pjesmi koja je pročitana, bilo to individualno, ili kao grupa kratki performans koji su spremili. Sve ovo je uobličio školski bend „Kontrapunkt“ sa nekoliko numera uz koje smo svi jednoglasno pjevali i čestitali našoj domovini Dan državnosti.

Anela Coković