Svečana akademija povodom 75. rođendana Treće gimnazije

Treća gimnazija u Sarajevu je 17. 03. 2023. godine proslavila svoj 75. rođendan, koji predstavlja značajan jubilej za jednu od najpoznatijih i najuglednijih srednjih škola u B i H. Iako akademija nije održana u školi, veoma smo radosni što je broj naših prijatelja prerastao kapacitete našeg amfiteatra. Na ovogodišnjoj proslavi voditelji Hana Džananović i Namik Jamak su  mladošću i osmijesima uljepšali rođendan naše škole. Posebnu zahvalnost dugujemo Općini Novo Sarajevo, koja je omogućila da se jubilej održi u prostorijama Dječije kuće Grbavica. Naravno, akademija ne bi bila potpuna bez prve generacije maturanata. Svaka generacija je ostavila svoj trag, mali pečat u vremenu koji je od Treće gimnazije napravio mnogo više od obične škole. Poželjeli su najljepše želje maturantima te su spomenuli da se i danas prisjećaju divnih uspomena stečenih u prostorijama Treće gimnazije.

Akademiji su prisustvovali Željko Komšić, član Predsjedništva B i H, uvaženi načelnik Općine Novo Sarajevo dr. Hasan Tanović, uvaženi dogradonačelnik Grada Sarajeva Haris Bašić, predstavnici ambasade Japana, bivša direktorica Treće gimnazije Emina Avdagić, predstavnica školskog odbora Senada Džonko, bivši učenici i akademici Dejan Milošević i Mirjana Vuković, emeritus prof. dr. Emira Vuković, članovi Vijeća roditelja i zaposlenici, kako bivši tako i sadašnji.

Direktorica škole, Amra Čolić, obratila se riječima:

“Želim da se danas prisjetimo prošlosti i razmišljamo o budućnosti. Naša škola je počela s radom 1948. godine. To je mjesto gdje su učenici sticali znanje i vještine, gdje su se sklapala prijateljstva za čitav život. Profesori su se trudili da pruže najbolje znanje i usade kreativne vještine  svojim učenicima. Ponosna sam što sam dio ove škole i nadam se da ćemo jačati zajedno sa našom zajednicom, kao i do sada.“

Njen govor je podsjetio na sve projekte koje su naši učenici realizirali, ogledne časove, te na sva udruženja, organizacije i ustanove s kojima smo sarađivali. Iskazali smo počast preminulom bivšem direktoru Avdi Hajdi i preminulim bivšim učenicima škole. Bivša direktorica Emina Avdagić čestitala je 75. rođendan škole te je podijelila sa prisutnima iskustvo rada u ratnom i poslijeratnom periodu u Trećoj gimnaziji.

Kako bismo se svi prisjetili raznih uspjeha, prijašnjih naziva škole, duge historije,  i profesora, Irfan Živojević je  sa profesoricama Edinom Hodžić i Vesnom Radović pripremio vremeplov, zbog kojeg smo svi osjetili ponos jer smo dio nečega tako jedinstvenog.

Svako od bivših poznatih učenika na jedinstven način je dočarao ljubav i zahvalnost prema profesorima i  školi. Prvi  je izlagao dr. Hasan Tanović koji nam je ispričao neke od svojih doživljaja iz đačkih klupa. Zatim nas je informirao o budućim planovima koje će organizirati općina . Također nam se obratila i uvažena akademkinja Mirjana Vuković: “Svakako treba istaći, da ni u jednom vremenu čovjekovog života na Zemlji, u različitim civilizacijama koje su se smjenjivale, nije bilo napretka bez obrazovanja i nauke.” Na kraju se obratio i član predsjedništva B i H Željko Komšić.

Ceremoniju su uljepšali učenici svojim kulturno-umjetničkim programom. Zahvalni smo članovima hora i orkestra, uz vođstvo profesorice  Aide Kamenica, i na predivnoj izvedbi pjesama “Kad ja pođoh na Bentbašu” i “Sarajevo ljubavi moja”.  Učenici III1 su, uz pomoć profesorice Elme Mašnić Šikalo, na jedinstven način izveli recital “Zabranjeno je”. Uživali smo i u koreografiji naše Plesne sekcije, koju vodi profesorica Suada Krezić. Kraj manifestacije je obilježen nastupom bivših učenika Adnana Mulahasanovića, Amara Džake i Tee Dedić. Ovo je značajan jubilej koji pokazuje koliko dugo već Treća gimnazija kontinuirano pruža izvrsno obrazovanje mladim ljudima.

Nerina Čengić i Viktoria Sokolović