Studijska posjeta Zagreba u sklopu nastave Fizike

Učenici drugih razreda naše škole su jedva čekali 22. decembar kako bi ostavili školske brige i krenuli drumom ka jednom od najljepših gradova Evrope, Zagrebu. To su i učinili upravo tog prohladnog decembra u 2 sata u noći kada su krenuli iz Sarajeva nasmijanih i pospanih lica..

Nakon osam sati dugog putovanja stvari smo ostavili u hostel i odmah krenuli u obilazak Zagreba. Prva stanica u obilasku nam je bila Crkva svetog Marka koja je učenike oduševila svojim šarenim krovom. Kroz Kamena vrata stigli smo na Trg Braće Hrvatskog Zmaja gdje smo se upoznali sa kipom svetog Juraja koji je upravo završio bitku sa zmajevima. Saznali smo dvije legende o hrvatskom velikanu a učenike je najviše zainteresovala upravo ona u vezi sa kipom.

U nastavku našeg obilaska učenicima se naročito svidjela Zagrebačka katedrala, gdje smo napravili mnogo fotografije koje oduzimaju dah. Zatim smo lagahnim hodom stigli do najvećeg i mnogima najljepšeg trga gdje smo sreli Josipa bana Jelačića na svom konju Emiru. Trg bana Jelačića bio je ispunjen uličnim zabavljačima i oduševljenim turistima.

Poslije obilaska zagrebačkih trgova i znamenitosti krenuli smo prema Tehničkom muzeju Nikola Tesla. U muzeju naučili smo o životu velikog naučnika, pogledali smo nekoliko zastrašujućih ali fascinantnih eksperimenata i ponovili znanje iz Fizike. Zatim nas je vodič muzeja proveo kroz simulaciju rudnika gdje smo se upoznali sa teškim životom rudara i opasnostima sa kojima se rudari svakodnevno susreću. Ponovili smo i fizičke zakone te vidjeli kako su ljudi još u historiji primjenjivali, naučili smo i ponešto novo o motorima i kako rade, a onda smo prošli kroz izložbu zračnog, vodenog i kopnenog saobraćaja. Na kraju posjete muzeju, umorni smo se opustili u planetariju gdje smo zajedno potražili poznata sazviježđa i planete našeg sistema. Vidno  oduševljeni učenici nakon povratka u hostel su imali priliku samostalno otkriti i uživati u zagrebačkim ulicama i trgovima ispunjeni božićnim duhom.

Sljedećeg jutra smo otišli u Muzej iluzija. Naše oči su zavarali mnogi eksponati. U muzeju smo napravili i hiljade fotografija koje kao da prelaze granicu zdravog razuma. Posjetili smo i vidikovac Zagreb 360°. Na vidikovcu smo vidjeli cijeli Zagreb i sve što smo prošli za ne tako mnogo vremena. Još stotinu fotografija smo i tu napravili koje ćemo dugo čuvati kao uspomenu.

Pokupivši stvari iz hostela, autobusom smo krenuli u tržni centar Arena, tu smo skoro 3 sata proveli kupujući sebi i svojim najmilijima. Čitava jedna generacija Treće gimnazije se izgubila u ogromnom tržnom centru u kojem su nam božićna sniženja došla kao šlag na tortu.

U kasnim večernim satima krenuli smo u Sarajevo. Veoma umorni, fascinirani i nesretni jer nije sve trajalo duže, ipak smo željno čekali na svjetla našeg dragog grada. Hvala profesorima i školi što nam je omogućila ovo putovanje koje ćemo zasigurno pamtiti dugo vremena. Sada možemo čekati na sljedeće studijsko putovanje za koje vjerujemo da će nas oduševiti koliko i ovo.

Meliha Kasapović, II2

Foto: Tajra Osmanagić, II2