Studijska posjeta Turskoj

Učenici Treće gimnazije Sarajevo, koji uče turski jezik, u proteklim danima su bili u studijskoj posjeti Turskoj. Glavna destinacija je bila Konya i manifestacija Şeb-i Arus. Vrijeme koje su proveli u Istanbulu iskoristili su da posjete najznačajnija mjesta. Posjetili su džamiju Aja Sofiju, Plavu/Sultan Ahmedovu džamiju i ljubimicu Osmanskog carstva, Džamiju sultana Sulejmana/Sulejmaniju. Vozili su se brodom od Evrope do Azije, te tako isprobali sva dostupna prevozna sredstva: voz, brod, tramvaj, avion… Vozili su se i podmornim metroom Marmarayem. Imali su priliku da izvana vide Mihriman sultanijinu džamiju, Galata kulu, Topkapı palaču i mostove po kojim je Istanbul poznat, Most Fatih Sultana Mehmeta i 15. jul. Prošetali su Kapali čaršijom te osjetili njen trgovački duh i ljubaznost trgovaca.

Nakon dolaska u Konyu, prisustvovali su koncertu u srednjoj školi Ufuk Baysam Anadolu, gdje su izvođene pjesme nastale po Mevlaninim stihovima. Posjetili su i Turbe i Muzej hz. Mevlane, po kojem je Konya poznata. Nakon toga su prisustvovali i manifestaciji Şeb-i Arus, koju svake godine posjeti hiljade ljudi iz raznih dijelova svijeta. Obišli su i turbe Šemsi Tabrizija, Mevlaninog učitelja. Prošetali su Japanskim parkom i selom Sille, koje je poznato jer su Grci tu živjeli u harmoniji sa Turcima, bez obzira na političke okolnosti. Njihova crkva je i danas sačuvana. Imali su priliku da vide i Džamiju na Aladin brdu i Selimiju džamiju. Probali su razne specijalitete tradicionalne turske kuhinje. Popeli su se i na neboder Kulu od 42 sprata sa čijeg se vrha vidi čitava panorama Konye. Zanimljivo je da je 42 broj automobilskih tablica Konye. Nakon petodnevnog obilaska i šetnje, vraćaju se brzim vozom u Istanbul, a sutradan avionom za Bosnu.

Učenici su bili oduševljeni ljepotama Turske, njenim očaravajućim građevinama i gostoprimljivim ljudima. Nadamo se da će se ovakav obilazak ponovo ostvariti u što većem broju učenika.