Studijska posjeta trećih razreda: Split, Trogir, Šibenik

U novoj 2017./18. školskoj godini, formiralo se šest novih odjeljenja trećih razreda, podijelili smo se na izborna područja. Svako od nas učenika se našao u razredu koji je mnogo drugačiji od prethodnog. U svoj toj želji da upoznamo nove kolege koje nismo znali baš najbolje, odlučili smo da napravimo malu studijsku posjetu u tri grada na Jadranu: Split, Trogir i Šibenik.

Razredi III-1, III-5 i III-6 u pratnji naših razrednica Šejle Brić- Delalilć, Aide Ražanica i Edine Hodžić, krenuli smo na ovo putovanje u noći sa srijede na četvrtak 5. oktobra. Uprkos mnogim pokušajima da zaspimo, niko nije uspio, jer je euforija bila prevelika. U četvrtak ujutro došli smo u Split. Tamo smo otišli u Tržni centar „City Center One“ i tamo se zadržali dva sata koja smo proveli u kupovini. Nakon Splita, zaputili smo se u mjesto Medena blizu Trogira i tamo se smjestili u apartmane. Za vrijeme odmora, neki učenici su iskoristili svoje slobodno vrijeme i okupali se u moru. Na našu sreću vrijeme je bilo odlično i voda je bila idealna za kupanje.

Nakon odmora, krenuli smo u obilazak Trogira. Prvo što smo posjetili bila je tvrđava Kamerlengo. Tu nam je vodič održao kratko predavanje o historiji grada. Nakon predavanja popeli smo se na vrh tvrđave odakle se vidi panorama skoro cijelog grada, a zatim smo posjetili stari grad i Crkvu svetog Lovre. Kada smo bili u crkvi, dobili smo priliku da se popnemo na zvonik. U Medenu smo se vratili brodicom na kojoj je vladala odlična atmosfera uz muziku i ples.

Sljedeći dan, nakon doručka svi smo bili odmorni i spremni za nove posjete. Prva naša destinacija je bio Nacionalni park „Krka“. Svi smo bili impresionirani prirodnim ljepotama parka. Uživali smo u šetnji po drvenim staza, a sa svih strana su nas okruživali zapanjujući prizori slapova i cvrkut ptica. Nakon te posjete, krenuli smo u Šibenik. Naš dojam o Šibeniku nije uspjela pokvariti ni bura koja nas je tamo dočekala. Na našu žalost, dok smo se popeli na tvrđavu u Šibeniku, ona se zatvorila, tako da nismo vidjeli ovaj divni grad iz ptičije perspektive. Kada smo se vratili u apartmane, organizovali smo party na plaži.

Posljednji dan kada smo napustili apartmane, krenuli smo opet na put u Split. Najveći dalmatinski grad na nama je ostavio tragove mirisa prošlosti kojim on na svojim valovima već vijekovima izdiše. Pored njegovog starog grada, posjetili smo Dioklecijanove podrume, a zatim Pomorski muzej u kojem smo niz brojne eksponate spoznali značaj matematičkih i informatičkih nauka, kao i nalaze o otkriću novih hemijskih materijala koji su pomogli u izgradnji novih plovila.

Bilo nam je lijepo, naučili smo mnogo novih stvari i radujemo se novim studijskim posjetama u budućnosti.

Amina Huko III-6