Studijska posjeta: Graz – München – Heidelberg

🇩🇪 🚌 Četrdeset i devet učenika II, III i IV razreda koji pohađaju DSD progam i koji su članovi školskog kluba njemačkog jezika posjetili su Austriju i Njemačku. U pratnji učenika putovale su prof. Mirha Fejzić, kao vođa putovanja, prof. Džemilamna Džananović i pedagog Hasija Dedović.

🚌 Iz Sarajeva smo otputovali u ponedjeljak, 4.3.2024. u ponoć te noćnom vožnjom stigli do naše prve destinacije. U Grazu smo obilazili užu jezgru centra grada koju čine zgrada opere, vijećnica, gradski trg i glavna gradska ulica i Kuća kulture. Posebna aktrakcija bio je obilazak tvrđave Schloßberg s pogledom na cijeli grad u kojem smo svi uživali.

🚠U München stižemo u kasnim poslijepodnevnim satima te nakon smještanja u hotel, odlazimo u dogovoren večernji obilazak starog grada.

🏫Srijedu prijepodne proveli smo u muzeju „Deutsches Museeum“, gdje nas je dočekala naša bivša profesorica, Sabina Muminović i ovim putem joj se još jednom zahvaljujemo. Uživali smo u raznosvrsnim postavkama, raznim odjelima muzeja kao i u demonstraciji upotrebe robota te predavanju o simulaciji leta. Naši učenici imali su priliku koristiti robota, slušati predavanje o avionima. 🛩️

🏍️ Posjeta BMW areni bila je naša sljedeća destinacija i mnoge je ostavila bez daha. Divili smo se izložbenim modelima automobila i motora marki BMW, Mini Moris i Rolls-Royce. Nakon toga smo krenuli prema Allianz Areni te na radost naviljača Bayerna posjetili stadion, fan shop i sasvim slučajno prisustvovali potpisivanju ugovora novog igrača Bayerna, koji je pozdravio naše učenike i fotografisao se s njima. Mnogo nas je obradovao, danke Mathys Tel! 🏟️

⚽Nakon velikog oduševljenja i sumiranja utisaka učenika, nastavili smo putovanje prema Heidelbergu. Obilaskom centra grada kao i posjetom najveće šetnice Haupststraße započinje naša bajka u Heidelbergu. Nakon ručka s profesorima i našim domaćinima iz gimnazije Bammental uživasmo u obilasku starog grada Heidelberga. Autentični turistički vodič bio je profesor Mirko Brehm koji nam je ispričao historijske zanimljivosti o Heidelbergu. Najljepšim dijelom obilaska grada smatramo posjetu Tvrđavi Heidelberg, gdje su nastale neke od naših najljepših slika. 🏰 💛

Večer smo proveli u mjestu Bammental, tačnije u gimnaziji Bammental čiji su nam učenici i profesori priredili prelijep doček. Najprije smo zajednički pogledali video sa sadržajima njihove posjete Sarajevu u julu, 2023. Potom smo obišli sve školske prostorije, a predmetni nastavnici bili su na raspolaganju za sva pitanja naših učenika. Uz zakusku i muziku, mnogo smijeha i novih poznanastava protekla je ova divna večer. 🎉

Posljednji dan boravka u Heidelbergu uživamo u šetnji, kupovini ili vožnji brodom po rijeci Neckar. Posjetili smo izložbu o otkrićima Leonarda da Vinčija te o primjenama njegovih otkrića u priodnim i matematičko – informatičkim naukama u savremenom dobu. Izložba je upriličena u matematičko- informatičkom centru. A naše divno putovanje završava povratkom u Sarajevo, u subotu 9.3.2024. 🖤❤️💛

Najnoviji članci

Kategorije