STRUČNI AKTIV U TREĆOJ GIMNAZIJI. GOŠĆA ZILKA SPAHIĆ-ŠILJAK, PhD. STANFORD UNIVERSITY, USA

U petak, u amfiteatru naše škole, 7. 9. 2018. godine, održan je Stručni aktiv filozofske grupe predmeta i Građanskog obrazovanja/Demokratije i ljudskih prava. Kako je su svom obraćanju istakla naša direktorica, profesorica Senada Salihović, ovo nije prvi aktiv profesora Kantona Sarajevo koji se  održava u Trećoj gimnaziji. Navela je da je Treća gimnazija rado ustupala svoje slobodne prostorije i termine nastavnicima Kantona Sarajevo za održavanje stručnih aktiva za sljedeće predmete: Engleski jezik, Fizika, Biologija, Vjeronauka i drugi. Treća gimnazija je otvarala svoja vrata i za druge aktivnosti za potrebe stručnog usavršavanja nastavnika/ca Kantona Sarajevo. Tako je tokom januara organizirano niz kolektivnih konsultacija u vezi sa izradom kataloga za internu evaluaciju kao i za izradu testova koje je Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo počelo provoditi od prošle, 2018/19. školske godine. Istakla je da joj je velika čast i zadovoljstvo što su kolegice/ge Aktiva društveno- humanističkih nauka, kojem i ona pripada, na čelu sa predstavnicom Aktiva Sedžidom Hadžić, uspjeli organizirati ovako vrijedno stručno usavršavanje.

Naime, kako je najavljeno dopisom prema svim srednjim i osnovnim školama Kantona Sarajevo, gošća  Aktiva bila je doc. dr. Zilka Spahić-Šiljak, PhD sa Stanford University-USA. Ova bosanskohercegovačka intelektualka na samom početku izlaganja istakla je važnost  činjenice i potrebe da akademska zajednica u BiH ne bude distancirana od svoje baze. Ona boravi u Sjedinjenim Američkim Državama posljednjih deset godina. Prvo je boravila na prestižnom Harvard University (6 godina i 2 mjeseca), a trenutno je angažirana na također prestižnom Stanford University (4 godine i 2 mjeseca)[1].

Ono što je vrijedno za ovaj Aktiv je to da je docentica Zilka Spahić-Šiljak, Program direktorica TPO fondacije[2] i Etos inicijative[3], uručila vrijednu donaciju u nastavnim materijalima za sve prisutne članove/ice Aktiva, održala predavanje o konceptu Svjetskog etosa instituta u Tibingenu, koji se već pet godina implementira u Bosni i Hercegovini i koje je i naše Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade prepoznalo kao posebno kvalitetno i odobrilo njegovu implementaciju. Također, svim članovima/cama Aktiva ponuđeni su mini grantovi u ukupnom iznosu od 5000, 00 KM. Na Aktivu je odlučeno da koordinatorica  ovih projekata bude kolegica Selvira Mašnić.

Aktivu su prisustvovale i profesorice sa UNSA (Pravni fakultet i Fakultet političkih nauka) koje su obavile intervjue s kolegicama i kolegama u vezi sa istraživanjem koje provode o realizaciji nastave za predmet Sociologija.

Tekst priredila: Ismeta Trepalovac, prof.

Fotografije uradili: Edin Merzić i Ismeta Trepalovac

Tekst lektorisao: mr. sc. Džemaludin Poturović