Šta smo naučili o Ustavnom sudu BiH?

Grupa učenika odjeljenja II6 naše škole posjetila je upratnji razrednice Džemilamne Džananović i saradnice Media Centra Sarajevo ikoordinatorice projekta Maide Muminović Ustavni sud Bosne i Hercegovine. Sa radom suda upoznao nas jegospodin Zvonko Mijan, registrar Ustavnog suda BiH. Imali smo priliku dadobijemo jedno iznimno zanimljivo predstavljanje Suda i da iz prve ruke naučimoviše od onoga što se u školskim udžbenicima nudi o institucijama pravde BiH.

Učenici su zabilježili neke od najzanimljivihčinjenica koje su naučili kroz izlaganje gospodina Mijana, a to je da je osnovnanadležnost Ustavnog suda BiH je da štiti Ustav i provjerava ustavnost donesenihzakona. Ustavom BiH je definirano da zahtjev za procjenu ustavnosti nekogzakona može doći od članova Predsjedništva, određenog broj zastupnika uParlamentu, predsjednika tijela u Parlamentu, predsjedavajućeg Vijeća ministara.Ukratko, onih koji obnašaju najviše funkcije u javnoj vlasti.

Pored ove, Ustavni sud BiH ima i apelacionunadležnost. To znači da Ustavni sud BiH razmatra žalbe građana (apelacije) kojitvrde da su redovni sudovi svojim presudama povrijedili njihova ljudska pravazagarantovana Ustavom.

Ustavni sud sačinjava devet sudija, od kojih šestsudija biraju parlamenti dva entiteta  a preostalu trojicu birapredsjednik Evropskog suda za ljudska prava, nakon konsultacija saPredsjedništvom Bosne i Hercegovine. Za sudije Ustavnog suda mogu biti izabraniistaknuti pravnici, visokog moralnog ugleda. Učenike je posebno zanimalo naosnovu čega se utvrđuje moralni ugled pojedinaca pri izboru za sudije Ustavnogsuda BiH, ali na to pitanje nismo mogli dobiti odgovor, budući da sam Sud neutiče na izbor sudija Ustavnog suda.

Učenice su bile posebno zadovoljne saznanjem da su utrenutnom sastavu Ustavnog suda četiri žene, od koji je jedna PredsjednicaUstavnog suda BiH.

Pored pitanja nadležnosti, apelacije i prava podnosiocaapelacije i izbora sudija,  razgovarali smo još i o načinu razrješenjasudija Ustavnog suda BiH, temeljima nezavisnosti Ustavnog suda i načinu na kojise odvijaju procesi pred Ustavnim sudom BiH.

Posjeta je realizovana u okviru projekta Obrazovanjejavnosti o pravosuđu koji Mreža pravde implementira uz podršku USAID JSDP II.