Socijalni dan: Projekat “Volontiraj-kreditiraj”

Ovogodišnji projekt nevladine organizacije Infohouse, “Volontiraj-kreditiraj”, okupio je više od 1500 učenika iz cijele Bosne i Hercegovine, koji su jedan školski dan zamijenili radnim danom u nekoj od 270 firmi/institucija. Već sedmi put, projekt je dobio ogromnu podršku poslodavaca, a i veliki broj srednjoškolaca se rado odazvao na isti. Kako je raditi u Oslobođenju, BH Telecomu ili mikrokreditnoj fondaciji, saznali su učenici Treće gimnazije.

Foto:Klix.ba
Četvrtak, 10.oktobar, za mnoge srednjoškolce značio je ne odlazak u školske klupe, već na svoje prvo radno mjesto. U 08.00 h na Platou Skenderije učenici iz Kantona Sarajevo su se zajedno sa svojim poslodavcima uputili na radno mjesto, na kojem su i jedni i drugi imali priliku iskusiti nešto drugačije.

Federalni ministar obrazovanja i nauke, Damir Mašić, im je poželio sretan radni dan i naglasio kako iz ovog projekta uče i učenici i poslodavci. Infohouse je omogućio srednjoškolcima da na jedan dan postanu novinari, telekom operateri, gradonačelnici, direktori, menadžeri ili socijalni radnici. Ovo iskustvo od krucijalnog je značaja i za maturante Treće gimnazije, neke još uvijek neopredijeljene za svoje buduće zanimanje.

Lejla Zečević, Azra Pirović, Emina Dizdarević i Amra Goro u Sindikatu radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH

Ilma Viteškić, Emina Adilović i Armin Jusuframić, maturanti Treće gimnazije, su svoje prvo radno iskustvo stekli u dnevnom listu Oslobođenju. Naročito su bili zadovoljni profesionalnošću i korektnošću poslodavaca, te svim onim što nudi novinarski posao, kojeg su ocijenili kao veoma zanimljivim i odgovornim.

Benjamin Hasanagić, učenik trećeg razreda, radio je u Eki mikrokreditnoj fondaciji, a istakao je da je zadovoljan onim što je naučio svoj, drugi po redu, socijalni dan.

Ilma Viteškić, Armin Jusuframić i Emina Adilović sa novinarkom Oslobođenja, Edinom Kamenicom