Socijalna inkluzija i barijere

Još jedna vrlo važna tema kojom se namjeravamo u budućnosti još više baviti u našoj školi. Zbog toga smo bili prisutni na eduakciji, odnosno seminaru: „Socijana inkluzija i barijere: arhitektonske, informaciono – komunikacijske  i socijalno – ekomnomske“, koji se održao dana 27. 4. 2017. godine u Općini Novi Grad. Oganizator ovog seminara pored Općine Novi Grad je bio  Savez udruženja osoba s cerebralnom paralizom FBiH.

Smatramo da su zgrade srednjih škola kao i zgrade drugih odgono – obrazovnih ustanova prepune različitih barijera i prepreka koje onemogućavaju i usporavaju potpunu inkluziju invalidnih učenika i učenica u školsko okruženje.

Kao škola želimo dati svoj doprinos ubrzanju ovoga procesa, te nam je ovaj seminar bio od velike koristi. Želimo naglastiti da smo već uključeni u jedan pilot projekat kojim će se izvršiti procjena trenutnih arhitektonskih barijera koje postoje u našoj školskoj zgradi, te napraviti idejna rješenja za njihovo otklanjanje.

Hasija Dedović,

pedagoginja Škole

image-0-02-05-0c6a11d3ad5d858867c6a37e3007f0170fd73a76d8d7adeb87aa0a41d984deda-V