Škola roditeljstva – radionice za roditelje prvih i drugih razreda

“Ako želite da vaše dete stoji čvrsto nogama na zemlji, stavite mu odgovornost na ramena.“ – Abigail Van BurenU okviru programa “Škola roditeljstva”, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo i Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja pripremili su set radionica namijenjenih roditeljima učenika srednjih škola. Pedagog škole, Hasija Dedović, i psiholog škole Merima Pašalić su ponuđene radionice modifikovale i prilagodile aktulenoj problematici i potrebama roditelja adolescenata, te 19.12.2023. godine održale dvije od 5 planiranih radionica na teme važnosti roditeljstva i razumijevanja potreba adolescenata. Cilj Škole roditeljstva je pružiti podršku roditeljima, smanjiti razinu stresa, ojačati roditeljske kompetencije, kako bi se unaprijedili odnosi na relaciji roditelj – adolescent i kako bi se roditelji potakli da promišljaju o sebi i potaknu da koriste dostupne resurse za kvalitetno roditeljstvo. Veoma smo ponosni na veliku zainteresovanost i odaziv roditelja za ovakav tip saradnje. Povratne informacije roditelja su pozitivne, te su roditelji istakli potrebu za ovakvim načinom unaprijeđivanja njihovih kompetencija i prostorom gdje mogu dobiti informacije i razmjenjivati iskustva.