Škola planinarstva i ekologije „DRAGI NOVAKOVIĆ“

Učenici naše škole, njih osam, i to:
Hajrić Adnan

Voljevica Amer

Fejzić Nejla

Majstorić Minela

Zukić Azra

Granulo Hana

Murtić Elmina

Dedić Maida

 u pratnji svojih profesora, voditelja planinarske sekcije Karahodžić Esada i Zukić Abida, pohađali su protekli vikend, 24. i 25. septembra, školu planinarstva i ekologije „ Dragi Novaković “. Organizator je Aarhus centar za informisanje i učešće javnosti u oblasti životne sredine Sarajevo a kao uspomenu na ovog  planinara koji je poginuo  februara ove godine spašavajući život planinarki.

Pored naše, učestvuje i Srednja škola za okoliš i drvni dizajn.

Prvi dan, nakon smještaja u planinarskom domu Brezovača, napravljen je pohod ka lokalitetu Kotlovi, gdje je Dragi i nastradao. Po povratku u dom, učenici su učestvovali u nekoliko predavanja.

Teme su bile istorija planinarstva u svijetu i BiH ( predavač je bio prof. Admir Ibričić – istaknuti se periodi prvih interesovanja za organizovan boravak u planini, prilike koje su dovele do toga, osnivanje prvih planinarskih  društava te četiri perioda razvoja planinarstva u BiH ), planinarska oprema ( predavač Miroslav Trivić, planinar i alpinista, osvojio  najviše vrhove četiri kontinenta, a upoznao je učenike sa specifičnostima planinarske opreme, da se ona različito dijeli a da vrlo specifični planinski uslovi traže da se kroz adekvatnu planinsku opremu na njih i odgovori ), kretanje u planini ( prof. Admir je ukazao na preduslove za kretanje: tjelesna sposobnost, spremnost, vještina kretanja, oprema, a da se kretanje odvija po različitom terenu: cesta, šuma, trava, sipar, strme stijene, teren pod snijegom, ledom ), opasnost u planini ( Miroslav je objasnio da prije polaska u planinu treba upoznati njene karakteristike, ljeti i zimi, kako bi znali kojim opasnostima možemo biti izloženi: odroni, sipari, vodeni tokovi, jaruge, hladnoća, grmljavina, otrovne životinje i biljke, ali i one subjektivne prirode, kao neznanje, neiskustvo, neopremljenost, bolest, slabost ) te šumski ekosistemi ( Alida Čengić, volonter u Aarhus centru je opisala uticaj ekoloških faktora, osnovne  procese  u ekosistemu,  kruženje materije i energije ).

Učenici su vrlo zadovoljni organizacijom i provedinim aktivnostima.

Škola  se nastavlja za 20-ak dana, novim planinarskim pohodima i susretima te proglašenjem najboljih učenika.

Najnoviji članci

Kategorije