„Sing das DSD“

Ove godine proslavlja se jubilej 50 godina postojanja Njemačke jezičke diplome „DSD / Deutsches Sprachdiplom“. Kao jedna od svečanih tačaka programa obilježavanja ovog velikog jubileja planirano je održavanje online takmičenja „Sing das DSD / Pjevaj DSD“. Po uzoru na Eurovision Song Contest održat će se internacionalno takmičenje među brojnim školama odnosno zemljama u kojima se njemački jezik izučava u okviru ovog programa. Učenice i učenici su pozvani da neku od pjesama na njemačkom jeziku „prepjevaju“ na temu DSD ispita i pokažu tako svoje znanje jezika i njegovu funkcionalnu upotrebu, kreativnost, muzikalnost. Zadatak je pretočiti sve ovo u jedan zanimljiv i kvalitetan video koji će, preko nekoliko nivoa takmičenja (školski, nacionalni, regionalni) doći, u konačnici, do internacionalnog finala koji će se pod nazivom „DSD Song Contest“ održati online 04.03.2024. godine. Autori najuspješnijeg muzičkog videa na njemačkom jeziku bit će nagrađeni studijskom posjetom Berlinu.

Naše učenice i učenici su se također odazvali ovom pozivu i kreirali dva izuzetna videa, dijametralno različitog muzičkog izraza, ali oba vrlo kreativna, jezički i muzički vrlo zanimljiva. Naše školsko finale održali smo u četvrtak 22.02.2004 u večernjim satima. Pozivu na našoj školskoj platformi prisustvovalo je preko 50 učenika DSD programa iz sve četiri generacije i bodrili su, a u konačnici i svojim glasovima učestvovali u odabiru predstavnika naše škole. U odabiru je učestvovao i stručni žiri koji su činile pedagog naše škole, gđa. Hasija Dedović, profesorice njemačkog jezika, gđe. Amela Zukić-Huseinović, Emira Kičević i Mirha Fejzić, koja je je bila predsjednica žirija. U sastavu žirija bili su i Emelin Macić, kao počasni član žirija, te istaknuti učenici DSD programa kao predstavnici svake generacije, Faris Čaklovica ispred učenika završnih razreda, Iman Alibalić ispred trećih razreda, Lina Suliman Hassan ispred drugih razreda i Sara Ramić ispred prvih razreda. Moderatorica i organizator našeg školskog takmičenja bila je prof. njemačkog jezika gđa. Džemilamna Džananović.

Nakon što je moderatorica, prof. Džananović pozdravila mnogobrojnu publiku i zahvalila se na zainteresiranosti i podršci, predstavljena je ideja i format ovogodišnjeg takmičenja, te internacionalno utvrđeni kriteriji za odabir najuspješnijeg videa. Osim premijernog prikazivanja naša dva videa „Schatzi zeig mir dein DSD-Zertifikat“ učenica trećeg i četvrtog razreda DSD programa: Amine Crnčalo, Nadije Korač, Eme Selimović, Ene Hajdarević i Ene Muhović te videa „Andere Liga“ učenica četvrtog razreda: Nejre Aslani, Ajle Resić, Merime Torlak, Hane Čorbo i Ide Rudalija, rađenog uz tehničku podršku Tina Urlića, publika je imala priliku da pogleda i posluša originalne numere, na kojima su naši takmičari bazirali svoja videa, a to su Miki Krause: Schatzi zeig mir dein Foto i Raf Camora: Andere Liga. Naša dva videa, koja su se borila za pobjedu i plasman na dalje nivoe takmičenja, su sakupila mnogo glasova, kako od svoje vjerne publike, tako i od stručnog žirija i odluka o izboru našeg predstavnika nije bila nimalo laka. Ipak, zbir glasova publike i članova žirija bio je nešto veći na strani videa „Andere Liga“ i isti je proglašen pobjedničkim videom. Čestitamo i jednom i drugom timu, a našim predstavnicama Nejri, Ajli, Merimi, Hani i Idi želimo puno uspjeha na predstojećem nacionalnom Song Contestu, gdje će se susresti sa drugim školama iz Bosne i Hercegovine. „Mit Eifer und Fleiß, ich gehe voran, die DSD Prüfung, ich werde sie bestehen, das ist mein Plan… DSD Prüfung, das ist mein Ziel, andere Liga, ich bin dabei, das ist mein Stil; Grammatik, Lesen, Schreiben, Sprechen, ich gebe alles, um Sieg zu erreichen, mit DSD ab nach Wien und Berlin…“

Sretno

Aktiv njemačkog jezika