Saradnja učenika DSD programa i historijske sekcije

Prelijep prvi dan proljeća učenici I6 odjeljenja DSD-programa, a koji su ujedno i članovi historijske sekcije, proveli su u zajedničkoj aktivnosti, značajnim posjetama i zajedničkom druženju.

21.03.2017. godine su naši učenici zajedno sa svojim profesoricama njemačkog jezika i historije, Džananović Džemilamnom i Hubjer Emirom posjetili postavku “Arheološki nalazi iz Njemačke” u Muzeju Sarajeva u Brusa bezistanu. Izložbu je 09. marta otvorila ambasadorica Savezne Republike Njemačke u Sarajevu I postavka obuhvata 45 visoko kvalitetnih fotogafija nalaza sa pratećim tekstovima. Svaki od njih je vrhunski eksponat, toliko vrijedan da se u orginalu ne može iznijeti iz matičnih muzeja. Odabir nalaza i koncepciju izložbe napravio je prof. dr. Svend Hansen, prvi direktor Evroazijskog odjeljena Njemačkog arheološkog instituta.

Nakon obilaska izložbe učenici su u zajedničkoj šetnji kroz staro jezgro grada došli do hotela Evropa i Bečke kafane, gdje su popunjavanjem radnih listova razmijenili svoja znanja i poznavanje bečke slastičarske i kafe-kulture te nastavili svoje druženje na lokaciji Tašlihana, karavan-saraja koji se nalazio na mjestu sadašnjeg ljetnog vrta hotela “Evropa”. U okviru projekta sanacije, rekonstrukcije i dogradnje hotela obavljena su i arheološka istraživanja u dijelu ljetnog vrta te je u njihovom toku otkriven i dio temelja i masivnih zidova hana. 2007. godine Arheološko područje-ostaci Tašlihana su proglašeni nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

odjeljenje I6

3(1) 2(1) 1(1)