Razmjena učenika Treće gimnazije

Posjeta učenika DSD-programa Češko-engleske gimnazije Budjejovice učenicima Treće gimnazije Sarajevo

Krajem školske 2021/22. godine učenici Treće gimnazije Sarajevo ugostili su 22 učenika i dvije profesorice gimnazije iz Češke. Saradnja je počela online putem na časovima Njemačkog jezika u III6 odjeljenju jezičkog smjera. U početku su to bili časovi upoznavanja i svakodnevne komunikacije da bi to postao jadan ozbiljan i uspješan projekat.

Odmah po dolasku gostima su učenici naše gimnazije pokazali svoju školu i radno okruženje. Kroz edukativne igre i aktivnosti u nastavi učenja stranog jezika učenici su se upoznavali i dobivali sliku interesovanja svojih drugara. Zajedno su imali radionice na njemačkom jeziku prezentirajući svoje domovine i njihova najznačajnija obilježja. Posjetili su i časove nekih nastavnih predmeta da gosti dobiju bližu sliku kako to naši učenici uče i stiču znanja.

Gosti su sa domaćinima posjetili znamenitosti grada Sarajeva počevši sa Starim gradom i obilaskom Vijećnice, Sebilja i Gazi Husrev-begove džamije do austro-ugarskog dijela grada i obilaska katedrale Srca Isusova, Saborne crkve i Latinske ćuprije. Gosti su imali šta da nauče o kulturi i životu stanovnika Bosne i Hercegovine obilazeći Muzeje grada Sarajeva, od Brusa bezistana, Svrzine i Despića kuće pa do Muzeja Jevreja i atentata. Pored obilaska glavnog grada upriličen je i izlet na Vrelo Bosne i Visoko uz neizostavni obilazak Bosanskih piramida, kao i poslijepodne provedeno na privatnom posjedu uz adrenalin aktivnosti kod našeg učenika Kemala Zukića i njegovih roditelja.

Cilj ovog projekta je bio razviti interkulturalne i komunikativne kompetencije ali se postiglo i mnogo više, sklapanje prijateljstva i sticanje novih iskustava.

Pred povratak učenika svojoj domovini zasađeno je drvo prijateljstva u dvorištu Treće gimnazije da posjeća na ovaj divni početak. Uzvratna posjeta učenika iz Sarajeva učenicima u Češke Budjejovice najavljeno je za mjesec decembar 2022. godine.

Sve ovo ne bih uspjelo bez podrške uprave naše škole, Vijeća roditelja i donacija naših dobrih, dragih roditelja iz odjeljenja III6 te se srdačno zahvajujemo našim donatorima, upravi i djelatnicima Muzeja grada Sarajeva te turističkoj agenciji Insider, Fondaciji Arheološki park: Bosanska piramida Sunca i gosp. Osmanagiću koji su nam obezbijedili obilaske i posjete u pratnji stučnih vodiča i kustosa.

Projekat su vodile profesorice Njemačkog jezika Brkić-Delalić Šejla, Džananović Džemilamna i Zukić-Huseinović Amela.