Propitivanje u Trećoj gimnaziji

Danas je u Trećoj gimnaziji održana druga propitivačka sesija na času Sociologije. Kao stimulans korišten je video clip“ Bamboo Tree“. Učenici su u prvom dijelu promišljali o sljedećim konceptima: Samouvjerenost, Podrška, Istrajnost, Vjera, Strast, Posvećenost. Nakon toga diskutovalo se i glasalo o pitanjima: Da li je volja dovoljan motiv za ostvarenje cilja? Kada možemo procjeniti da trebamo odustati na putu ka pogrešnom cilju? Da li je želja za uspjehom jača od straha od neuspjeha? Da li naš um pokreće svijet?

Bilo je zanimljivo markirati forme kritičkog, kolaborativnog, kreativnog i brižnog mišljenja (P4C) i pratiti progres koji učenici prave. Učenici su, također,  prošle sedmice učestvovali u još jednoj zajednici propitivanja na kojoj su nakon igrokaza o vršnjačkom nasilju tragali za odgovorima na sljedeća pitanja: Kuda odlazi vlastito ja kada dolazi konformizam? Da li sam dovoljno sposoban kapetan da zaštitim svoj brod od bura i valova? Da li uvijek trebamo slušati samo sebe ili biti otvoreni za drugo mišljenje? Da li svako “ne” uvijek znači “ne”.

Ovaj zanimljivi pedagoški pristup je ustvari programu P4C koji je je krajem 20 st. razvio profesor Mathew Lipman sa Univerziteta u Kolumbiji (SAD) i danas se koristi u više od 60 zemalja svijeta. Treća gimnazija je uključena  u SAPERE-a trening u BiH u organizaciji TPO Fondacije koji vodi prof. dr. Patricia Hannam, savjetnica za obrazovanje u Engleskoj i dugogodišnja trenerica SAPERE programa.

Prof. Sedžida Hadžić