Iako je od vremena Drugog svjetskog rata prošlo više od sedamdeset godina, djelo „Dnevnik Ane Frank“ adaptirano kao grafički roman, sa svojim moralnim vrijednostima i odgojnim porukama, pomaže vratiti tužno sjećanje na sva stradanja i probleme koje rat sa sobom donosi, ali i obrazovati učenike u svrhu boljeg čovjeka i boljeg svijeta, što i jeste bio cilj projektne nastave „Das Tagebuch der Anne Frank“ – Graphic Diary.
Učenici DSD-programa trećih razreda su u periodu od 1.10. do 1.11.2019. godine sa gospodinom Thomasom Pollandom, stručnim savjetnikom njemačke Centrale za školstvo u inostranstvu, i profesoricom Sanelom Omeragić imali priliku da aktivnim učešćem steknu kompetencije kako razvijati kritički stav, kako produbiti određena znanja i povezivati ih u koherentnu cjelinu, a ne samo ostati na nivou činjeničnog znanja.
Učenici su bili svjesni odgovornosti i povjerenja koje im je dato da sami istražuju, otkrivaju, povezuju i prezentiraju sadržaje na njemačkom jeziku, te su stekli više sigurnosti i samopouzdanja što je veoma važno za njihov dalji napredak.
Projektna nastava se završila posjetom Muzeju Jevreja.