Projekt “Učenički teatar”

Pozorišna predstava pod nazivom „Učenički teatar“, u kojoj su učenici Treće gimnazije učestvovali zajedno sa učenicima Srednje škole Fojnica iz Kiseljaka, OŠ “Safvet-beg Bašagić” iz Sarajeva, kao i OŠ „Fahrudin Fahro Baščelija“ iz Goražda, te učenicima Koledža ujedinjenog svijeta iz Mostara izvedena je, prvi put, u amfiteatru naše škole dana 15. 10. 2021. god. Naša škola je bila domaćin ovog susreta i druženja učenika iz BiH u proteklim danima, od 13. do 15. 10. 2021. god.

Predstavu koju je grupa učenika zajedno izvela dio je većeg projekta koji nosi naziv “Kvalitetno obrazovanje za sve”, a u čiju smo realizaciju prije dvije godine krenuli pod pokroviteljstvom Ureda Vijeća Evrope u BiH u saradnji sa nevladinim organizacijama MIOS Tuzla, Step by Step i UWC Mostar. Istina, nepovoljni uslovi za realizaciju ovog projekta izazavani pandemijom korona virusa privremeno su zaustavili naš aktivni angažman, međutim, nisu ga u potpunosti obustavili. To govori i čenjenica da smo uspješno realizirali projektne aktivnosti vezane za organizaciju, pripremu, uvježbavanje ove zajedničke predstave.

Ovom pozorišnom predstavom učenici žele skrenuti pažnju javnosti na značaj poštivanja ljudskih prava, te ukazati na kršenje ljudskih i dječijih prava u svakodnevnom životu, u školskom okruženju i u zajednici, te dati doprinosi borbi protiv raznih oblika diskriminacije i aktivnom uključivanju mladih u sva pitanja koja se tiču ljudskih prava i sloboda. U ostvarivanju ovog cilja posebno je bila značajna saradnja sa UWC Mostar i Fondacijom “Obrazovanje u akciji”. Ne možemo, a ne pomenuti i zahvaliti se upravo onima koji su u ime svojih srednjih i osnovnih škola pružili nesebičnu podršku u pripremanju učenika od juna do oktobra, 2021. god. kao i aktivnom sudjelovanju provedena sa svojim učenicima, a oni su: iz Srednje strukovne škole Fojnica, prof. Josipa Milinović, iz OŠ “Safvet beg Bašagić” prof. Alma Miralem, iz OŠ “Fahrudin Fahro Baščelija” prof. Enisa Pjano, iz UWC Mostar Myriel Meier, te iz domaćinske, Treće gimnazije prof. Amila Huseinbašić i pedagog, Hasija Dedović.

Iako smo željeli da predstavu pogleda veći broj posjetioca, morali smo se pridržavati zdravstveno – epidemioliških mjera, te je broj gledalaca bio ograničen koji su oduševljeno dali podršku učenicima i učesnicima projekta.