Projekat “Stvaranje kohezije među lokalnim zajednicama i migrantima”

Dana 18.3. i 19.3.2024. godine učenici I, II, III i IV razreda su, u pratnji profesorica: Berine Alihodžić, Lejle Karahodžić, Alme Ahmethodžić i Đuldine Kurtović, učestvovali u projektu “Stvaranje kohezije među lokalnim zajednicama i migrantima” u organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava Bosne i Hercegovine (YIHR BiH) i Međunarodne organizacije za migracije (IOM).

Svrha projekta ogleda se u doprinosu povećanja nivoa društvene kohezije unutar i među ciljnim zajednicama, spajanja različitih kultura i običaja i razvijanja mentaliteta prihvatanja drugih i njihovih razlika. U svrhu ostvarenja ovog cilja, organizacije YIHR BiH i IOM su organizovali radne grupe, tzv. World Caffes, gdje su učenici imali priliku s mladim migranintima iz različitih dijelova svijeta kroz razgovor podijeliti pozadine, kulture i običaje svojih država i zajednica. Učenici i učenice su na ovaj način imali priliku razbiti predrasude i stereotipe kroz razgovor na teme kao što su tradicija i običaji, diskriminacija, budućnost mladih, nostalgija i mnoge druge koje se tiču mladih danas.

Najnoviji članci

Kategorije