Projekat MasterClass Particle Therapy

Da je svijet nauke fascinantan i neiscrpan, otkrio nam je još jedan divan međunarodni projekat, MasterClass Particle Therapy, kojem smo se nakon lijepog iskustva na dva prošlogodišnja MasterClassa, priključili s velikim zadovoljstvom.

U ponedjeljak, 12. februara 2024. godine, kao maturanti Treće gimnazije, posjetili smo Prirodno-matematički fakultet u Sarajevu i uživali u predavanju na temu Particle Therapy (terapija česticama) te aktivno sudjelovali u video-konferencijama s renomiranim fizičarima i fizičarkama iz različitih krajeva svijeta.

Nakon uvodnog dijela, koji nas je upoznao s principima primjene fizike u medicini, škole koje su bile u mogućnosti za to, među kojima je, zahvaljujući našoj profesorici Erni Mujić, i naša škola, nastavile su s praktičnim, tzv. Hands On dijelom. Pomoću simulacija, precizno smo usmjeravali zračenje, bilo to fotonima, protonima ili karbonom, kako bismo ciljali kancerogene ćelije. Pri završetku praktičnog rada, ponovno smo se povezali s Dr. Yiotom, prateći prezentacije naših i internacionalnih studenata.

Ovaj projekat, osim što nam je proširio znanje u već navedenim oblastima, osvijestio nam je i važnost jednakih prilika za žene u nauci, te smo inspirisani nastaviti raditi na stvaranju naprednijeg svijeta.