Projekat “Lerntagebücher”

Još jedan projekat iz njemačkog jezika, a koji su radili učenici prvih razreda, uspješno je završen. Učenici I2 – I6 razreda su na početku školske godine, sa svojom profesoricom njemačkog jezika Džananović Džemilamnom, dogovorili da rad na temama iz nastave proprate i kod kuće radeći na svojim dnevnicima rada – Lerntagebücher.

Samostalanim radom kod kuće učenici su pored standarnih domaćih zadaća imali priliku da sadržaje iz nastave ponove i obrade na jedan kreativan, sebi svojstven način i da rezultate svog rada i vježbi bilježe u svojim dnevnicima rada. Svaki učenik mogao je da odabere neki drugi pristup, tip vježbi i zadataka odnosno način na koji će preraditi ono što uči. Uvjet je bio samo da to bude kontinuiran rad i rad kroz koji će učenici iskazati sebe birajući ono što njima odgovara i način na koji oni smatraju da će najbolje utvrditi gradivo koje se obrađuje na nastavi.

Rezultat su bili izuzetno kreativni i kvalitetni dnevnici rada, a najuspješniji su onda bili izloženi i prezentirani u kabinetu njemačkog jezika na Dan otvorenih vrata škole. Mnogobrojni osnovci koji su na taj dan posjetili našu školu aktivno su uzeli učešća u ocjenjivanju izloženih dnevnika rada stavljajući stikere na dnevnike koji im se najviše dopadaju. Nagradili su svojom pohvalom naše vrijedne učenike, a istovremeno ponijeli sa sobom i uvid u zanimljive načine rada u našoj školi.

Prof. Džemilamna Džananović