PROJEKAT “ISLAM I FIZIKA”

U petak, 10.5.2019.god., učenici IV-4 razreda su u amfiteatru škole realizirali projekat pod nazivom „Islam i fizika“. Projekat su pripremili sa profesoricom vjeronauke Grabus Esadom i profesorom fizike Mevludinom Maličevićem. Učenici su podijeljeni u osam grupa prezentirali osam različitih tema i dali pojašnjenja za ista sa stajališta vjere i fizike. Teme su bile interesante učenicima, a način na koji su razrađene i predstavljene  oduševile su sve prisutne. Veliki potop i Nuhova,a.s., lađa, sedam atmosfera Zemlje, zaštita oko Zemlje, brzina svjetlosti i meleki, Miradž, supernova, spajanje dvije vode ali njihove ne miješanje, nastanak kiše i njezino spuštanje, a ne padanje na Zemlju bile su teme ovog zanimljivog projekta.   Učenici i profesori su kroz ovaj projekat pokazali da vjera i nauka ne isključuju jedna drugu, naprotiv, one se dopunjuju. Nauka je jedini pouzdan način za razumijevanje prirodnog svijeta i pravilna upotreba njezinih sredsava može dovesti do dalekosežnih spoznaja o materijalnom postojanju. No nauka nam ne može odgovoriti zašto je stvoren Svemir, koja je svrha ljudskog postojanja ili što se zbiva nakon naše smrti. Jedan od najsnažnijih pokretača čovječanstva jest traženje odgovora na ta složena pitanja, a kako bismo shvatili i ono vidljivo i ono nevidljivo, moramo ujediniti snage naučnih i duhovnih stajališta.

Projekat je završen  riječima Alberta Einsteina:

“Nauka bez vjere je osakaćena,a vjera bez nauke je slijepa!“