Projekat „Girl’s Day“ u Njemačkoj ambasadi

U srijedu, 26.4. i četvrtak, 27.4.2017. godine, dvije učenice DSD programa naše škole, Nejra Šaljić I6 i Nadža Džindo III7, su imale priliku učestvovati u realizaciji projekta „Girl’s Day“ u Njemačkoj ambasadi u Sarajevu.

„Girls’Day“ je događaj koji se svake godine organizuje u Njemačkoj i nekoliko drugih zemalja Europe te predstavlja priliku za ohrabrivanje djevojaka i žena da se afirmišu i učestvuju u društvenom, ekonomskom i političkom životu svoje zemlje. 26.4.2017.g. dvadesetak učenica srednjih škola je prisustvovalo konferenciji u Njemačkoj ambasadi prilikom koje su učesnice vodile razgovore sa njemačkom ambasadoricom, njenom ekselencijom Christiane Hohmann, francuskom abasadoricom, njenom ekselencijom Claire Bodony i ženama aktivnim na području bosansko-hercegovačke ekonomije: gđom. Aidom Zubčević, predsjednicom Udruženja poslovnih žena BiH, i gđom. Majom Mehmedović, izvršnom direktoricom ProCredit Bank.

Nakon konferencije je bio upriličen prijem u rezidenciji njemačke ambasadorice gdje je, u predivnoj atmosferi, nastavljeno druženje i razgovor na temu „Žene na vlasti, zašto da ne?” 27.4.2017.g. jedanaest učenica iz šest različitih gimnazija, je dobilo priliku za praksu kroz koju su se upoznale sa radom Njemačke ambasade. Djevojke su mogle izabrati odjel koji ih je najviše interesovao i razgovarati sa osobljem na tom odjelu.

Na kraju prakse učenice su napisale svoje utiske i svi su se složili da bi se događaj trebao ponoviti i iduće godine. Želimo se zahvaliti našoj školi, a posebno profesoricama Džemilamni Džananović i Emiri Hadžimuratović koje su nam omogućile da budemo dio ovog projekta i na najbolji mogući način doživimo pogodnosti koje nam pruža DSD program.

Nadža Džindo III7