Projekat

Dana 11. 11. 2013. godinegrupa učenika razreda  I- 4 ( DSDodjeljenja ) pod rukovodstvom razrednice, prof. njemačkog jezika Sanele Omeragić,  realizovala je  projekat ” Der Herbst” u saradnji saJuliane Beckmann i Eicke Entzian. Projekat je održan u prostorijama čitaoniceTreće gimnazije i prezentiran je na njemačkom jeziku. Tema projekta je bilajesen a sama prezentacija je održana na dan Sv. Martina, koji se tradicionalno obilježava u Njemačkoj.

U sklopu ovog projekta  istraživali smo više o praznicima koji seobilježavaju u Njemačkoj u jesenjem periodu, prikupljali  sve potrebne materijale za realizaciju (kestenje,šišarke, lješnjake, suho lišće, suho voće itd.). Pravili smo lampione i  pjevali tradicionalnu pjesmu za praznik Sv.Martina ” Ich geh mit meiner Laterne”.

Cilj nam je bio štoorginalnije i maštovitije prikazati  jesen i njene čari a ujedno i obogatiti vokabular njemačkog jezika. Sam projekat jerealizovan kroz kreativne stanice edukativnog karaktera. Na prvoj i drugojstanici smo se potrudili  predstavitijesen kroz pjesme i priče koje smo sami pisali. Zatim smo predstavili praznikekoji se obilježavaju  u tom periodu doksu sljedeću stanicu sačinjavale igrice gdje su učesnici imali priliku  provjeriti svoje znanje o pojavama i procesimakoji se javljaju u jesen, a sve to koristeći njemačku terminologiju. Za krajsmo priredili modnu reviju gdje smo prezentovali  jesenje odjevne kombinacije prikladnevremenskim prilikama ovog godišnjeg doba.

Projektu suprisustvovali učenici naše škole, roditelji učenika, zamjenica direktora SenadaSalihović te profesori naše škole.

Čuljević Ilda I- 4