Predavanje o genetici sa Damirom Marijanovićem

Dana 8.3.2017. godine učenici Treće gimnazije imali su čast prisustvovati jednom od najzanimljivijih predavanja ove godine: Upoznavanje sa osnovama genetike i uvod u forenzičku genetiku. Naš predavač je bio rektor Burch univerziteta Damir Marijanović koji je tokom cijelog predavanja uspio vješto zadržati pažnju svih učenika, te na interesantan i humorističan način približiti probleme genetike i njihova moguća rješenja.

Tokom predavanja učenici su imali priliku saznati nešto o kloniranju, zašto je ono gotovo tabu tema, genetički modificiranim organizmima, njihovoj primjeni u svakodnevnom životu, mnoge zanimljivosti o struturi DNK, te sve ono sa čime se susreću forenzički genetičari uz pravljenje paralele sa svjetski popularnim serijama i filmovima koji obrađuju ovu temu.

Nažalost, svima je 45 minuta, koliko smo imali zadovoljstvo uživati u ovom predavanju, prošlo veoma brzo, no nadamo se da ćemo uskoro imati priliku prisustvovati još nekim predavanjima gospodina Damira Marijanovića, kome se ovom prilikom zahvaljujemo na posjeti i znanjima kojima nas je obogatio.

IMG_20170316_165923_521 20170308_150440