Predavanje “Kompjuterske simulacije” u amfiteatru naše škole

U četvrtak, 23.2.2023. je u amfiteatru naše škole održano veoma zanimljivo predavanje na temu “Kompjuterske simulacije”.

Predavanje je održao gospodin Muhamed Hadžiabdić, profesor na Internacionalnom Univerzitetu u Sarajevu, a predavanju su prisustvovali učenici trećih i četvrtih razreda matematičko-informatickog, IT i prirodnog izbornog područja.

Ovo predavanje je bilo kombinacija matematike, fizike i informatike, gdje je profesor Hadžiabdić različitim primjerima simulacija pokazao primjenu u mnogim sferama nauke i života, kao što su modeliranje automobila, vremenska prognoza, kretanje u svemiru, kao i simulacije zagađenja zraka u našem gradu.

Ono što je najzanimljivije, priča ne završava ovim predavanjem, ovo je samo uvertira u ono što slijedi u narednom periodu, a to je saradnja na projektu u kojem će 20-ak naših učenika imati priliku okušati se u kreiranju simulacija, a koordinatorice projekta će biti naše profesorice fizike i informatike, Erna Mujić i Melisa Hadžialić.