Prava i postignuća osoba sa Down sindromom u svjetlu Dana ljudskih prava

U okviru projekta „Gimnazijalci za mir, aktivizam i ljudska prava u Evropi i svijetu koji se realizira ove školske godine kroz različite aktivnosti o kojima redovno izvještavamo na našoj web stranici a uz podršku ETOS inicijative TPO Fondacije iz Sarajeva u utorak, 9. 12. 2020. organiziran je zaista poseban zoom meeting čiji je cilj bio markirati prava ali i postignuća učenika/ca s Down sindromom u Kantonu Sarajevo a sve u svjetlu 10. Decembra, svjetskog Dana ljudskih prava. Gosti naših učenika su bili članovi/ce udruženja Život s Down sindromom FBiH. To su učenici koji pohađaju Treću gimnaziju, Četvrtu gimnaziju, gimnaziju „Obala“, Srednju školu za okoliš i drvni dizajn, Srednju tehničku školu grafičkih tehnologija, dizajna i multimedije, Srednja medicinska školu jezero. Na mitingu su bili učenici III3 razreda Treće gimnazije s razrednicom Mr. Sanidom Nuhanović, Elma Nuković-predstavnica udruženja Život s Down sindromom, Melika Šahinović iz TPO Fondacije i Sedžida Hadžić koja je moderirala meetingom.
Bilo je veoma impresivno saznati koliko su aktivni i svestrani učenici s Down sindromom. Uz pohađanje redovne nastave svi se bave sportom, muzikom i kulturnim aktivnostima o čemu svjedoče njihovi rezultati i osvojene medalje i zahvalnice. Oni su također pokazali da poznaju ljudska prava i naglasili da su sretni što imaju ista prava kao i drugi učenici. Takođe su rekli da sva prava podrazumijevaju i određene odgovornosti koje mi građani trebamo ispunjavati. Neki od njih su ostvarili i pravo na rad pa su trenutno zaposleni kao fizioterapeuti i grafički tehničari. Tokom meetinga pogledali smo i iz druge perspektive pa su naši učenici govorili o veoma pozitivnim iskustvima i iskazali zadovoljstvo što našu školu pohađa sjajna Edna Šunjić, učenica sa Down sindromom ali i velikim rezultatima i prijateljstvima koje je stekla u Trećoj gimnaziji.
Na kraju smo svi iskazali nadu u skori susret u prostorijama naše Treće gimnazije.

Najnoviji članci

Kategorije