Potpisivanje saradnje Treće gimnazije i Konfučijevog instituta u Sarajevu

Dana 20. 12. 2018. godine u četvrtak, sarajevsku prestižnu srednju školu „Treću gimnaziju“ posjetila je delegacija Northwestern Normal University-a iz Lanzhou, glavnog grada Gansu provincije. Delegaciju su činili: prof. LIU Zhongkui, rektor NNU-a; gdin. QUAN Xiaohui, direktor Odjela za međunarodnu saradnju i razmjenu NNU-a; gđa. SUN Mei, šef Ureda za međunarodnu saradnju i razmjenu, Odjela za međunarodnu saradnju i razmjenu NNU-a; gdin. LA Weixin, direktor Konfučijevog instituta Univerziteta u Sarajevu; gdin. NING Zhenye, profesora na Konfučijevom institutu Univerziteta u Sarajevu i gđica. KONG Jing, profesorice na Konfučijevom institutu Univerziteta u Sarajevu. Delegaciju iz Kine su dočekali prof. Senada Salihović, direktorica Treće gimnazije; prof. Sedžida Hadžić, profesorica filozofije u Trećoj gimnaziji i bivši učenik Luka Bošković koji je uz podršku i pomoć direktorice Salihović i profesorice Hadžić obistinio projekat „Konfučijev institut  u Trećoj gimnaziji“.

Nakon potpisivanja ugovora daljnje saradnje Treće gimnazije i Konfučijevog instituta, delegaciju su domaćini proveli kroz Treću gimnaziju pokazujući im dosadašnji ogromni napredak ove škole nakon razaranja tokom opsade Sarajeva, pokazujući im postignuća učenika na takmičenjima dok su prolazili kroz hodnike ukrašene likovnim radovima i tekstovima pjesama učenika ove ustanove.  Samo potpisivanje ugovora je obilježilo polovinu jednogodišnjeg projekta „Konfučijevog instituta u Trećoj gimnaziji“  kojim se kineska kultura prikazuje kroz časove pojedinih predmeta. Podsjećamo, u sklopu ovog projekta i saradnje su se počeli odvijati časovi kineskog jezika početkom ove školske godine, a saradnja se dalje razvija uz velike nade i napore.

Tekst pripremio:

Luka Bošković