Posjeta učenika Treće gimnazije Akademiji nauka i umjetnosti u Sarajevu

Sigurna sam da ste svi već čuli za pojam Nobelova nagrada, stoga ga neću objašnjavati. No, nisam sigurna da ste svi upoznati s pojmom atonauke i naslovom “ATONAUKA – NOBELOVA NAGRADA IZ FIZIKE ZA 2023.”.

Prefiks atto, od riječi atten koja nam svoje značenje – osamnaest – donosi iz norveškog i danskog jezika, iznosi 10-¹⁸.

Učenici Treće gimnazije su, 28.11.2023. godine, u pratnji profesorice fizike Erne Mujić, posjetili Akademiju nauka i umjetnosti u Sarajevu te imali privilegiju prisustvovati predavanju akademika Dejana Miloševića na navedenu temu.

Akademik Milošević redovni je profesor teorijske fizike na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu, koji istražuje atomske i molekulske procese u jakom laserskom polju. Redovni je član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, kao i Evropske akademije nauka i umjetnosti. Također je i dobitnik Šestoaprilske nagrade grada Sarajeva, kao i Georg Forster Research Award Alexander von Humboldt fondacije. Na kraju, ono na što smo najviše ponosni, akademik je ujedno i bivši učenik naše gimnazije.

Na predavanju su učenici upoznati s pojmom atonauke, kao i s nobelovcima koji su postigli napredak u 2023. godini na ovom polju.