Posjeta „Njemačka u Bosni i Hercegovini“

U četvrtak, 8. decembra 2016. godine su učenici DSD-programa naše škole na poziv Njemačke ambasade u Sarajevu posjetili manifestaciju „Njemačka u Bosni i Hercegovini“ u Domu mladih, koji je organizovalo Predstavništvo njemačke privrede u BiH uz podršku Ambasade SR Njemačke.

“Njemačka u Bosni i Hercegovini” se predstavila u oblasti politike, ekonomije i kulture. Njemačke organizacije, koje su prisutne u BiH, su posjetiocima ovog događaja prezentovale svoje aktivnosti. Učenici su se upoznali sa radom i angažmanom organizacija GIZ, DAAD, DVV International, Goethe Institut, KFW, fondacija Heinrich Böll, Konrad Adenauer i Friedrich Ebert, nevladinih organizacija u BiH, koje su podržane od strane Njemačke, njemačkih firmi koje posluju u BiH i brendova, koji su prepoznatljivi po svome kvalitetu. U pratnji svojih profesorica njemačkog jezika Hadžimuratović Emire, Džananović Džemilamne i Omeragić Sanele učenici su obišli mnogobrojne postavljene štandove, a za učenike starijih razreda posebno interesantna je bila mogućnost da se na prezentaciji Njemačke službe za akademsku razmjenu (DAAD) informišu o stipendijama za studiranje u Njemačkoj.

Poseban događaj u okviru ove manifestacije bilo je i hip-hop takmičenje sa poznatim Frenkiem, na koje se prijavila i ekipa naše škole, sastavljena od 9 učenika I6, II6 i trećih razreda DSD-programa. Učenici su od 10 sati na zajedničkoj radionici smišljali tekst za svoju pjesmu i osmišljavali koreorafiju za svoj nastup, koji je onda uslijedio odmah nakon službenog otvaranja i naši učenici su kao finalisti ovog takmičenja bili posebno uspješni i sigurno ponosni na sve dobivene pohvale od stručnog žirija i svojih profesorica. Čestitamo našim učenicima na još jednom uspješnom predstavljanju naše škole i uspjeha u učenju njemačkog jezika.

Jasmina Sultanić, IV-5