Posjeta Muzeju ratnog djetinjstva

U srijedu, 16.2.2022.g, učenici odjeljenja IV6, prirodnog izbornog područja, zajedno su sa razrednicom Aidom Burak posjetili Muzej ratnog djetinjstva, koji je povodom proslave petog rođendana, uz besplatan ulaz pružao i razne radionice i interaktivne vodiče za djecu i odrasle. Đaci su imali priliku iskusiti djeliće nesretne svakodnevnice u kojoj su ljudi, koji su tada bili njihovog uzrasta, živjeli. Svaki pažljivo očuvan i arhiviran eksponat uz sebe je nosio srceparajuću priču, te pregršt dirljivih, sretnijih anegdota, pokazujući da i u teškim trenucima ratnog stanja postoje tračci svjetlosti. Trenutno se uz standardne eksponate u muzeju nalazi i dio izložbe o prirodi djetinjstva provedenog u zaraćenoj Siriji. S obzirom na to da se izložbe u muzeju redovno mijenjaju i nastoje što češće prikazati nove, do tad neviđene dijelove historije, učenici se nadaju da će uskoro imati priliku ponovo posjetiti muzej.

Tekst: Sara Dedić

Foto: Iva Amidžić