Posjeta Muzeju Jevreja i Katedrali Srca Isusova u Sarajevu

Dana 22.2.2017. godine učenici I-2, I-3, I-5 odjeljenja su zajedno sa prof. Esadom Karahodžićem posjetili Muzej Jevreja i Katedralu Srca Isusova u Sarajevu. Posjeta je bila organizirana u sklopu nastave iz predmeta Kulture religija. Uz poučno predavanje kustosa iz kolektiva Jevrejskog muzeja, smještenog u najstarijoj sinagogi u Bosni i Hercegovini, obilazak je upotpunjen.
Ova Sinagoga je nazvana Veliki hram i izgrađena je 1581. godine i po mišljenju mnogobrojnih muzejskih stručnjaka, predstavlja jedan od najljepših izložbenih prostora. Muzej je prvi put otvoren 1966. godine u znak sjećanja na dolazak Jevreja na tlo Bosne i Hercegovine. U sklopu galerije, upoznali smo se sa judaizmom kao religijom, historijom Jevrejskog naroda, njihovim običajima, praznicima, ali i sa njihovim stradanjem tokom Drugog svjetskog rata. Nakon obilaska muzeja, učenici su posjetili i Katedralu pri čemu su nadopunili već stečeno znanje sa nastave. Ovakav vid nastave učenici smatraju vrlo korisnim i raduju se budućim obilascima!

Emina Bajrić, I-5
Stefani Kecman, I-3