Posjeta Muzeju Jevreja Bosne i Hercegovine – Novi Hram

PosjetaMuzeju Jevreja Bosne i Hercegovine –Novi Hram

Dana 19.03.2014. god.učenici IV7razreda su zajedno sa prof. Kulture religija Esadom Karahodžićem posjetiliMuzej Jevreja Bosne i Hercegovine – Novi Hram. Muzej Jevreja smješten je u prostoru nekadašnjeg Staroghrama, najstarije sinagoge u Bosni i Hercegovini izgrađene 1581. godine. Gradnja hrama je počela namjestu tadašnje Sijavuš-pašinih daira ili Velike avlije, da bi do kraja 16.stoljeća nastala prva sinagoga, Stari jevrejski hram. Sefardski jevreji ubrzosu postali priznati trgovci unutar Otomanske imperije.

Zgrada je oštećena u požarima 1697. i1788. godine, a obnovljena je 1821. godine. Učenici su za kratkovrijeme ušli u svijet koji svjedoči o životu, stvaralaštvu i stradanjujevrejskog naroda BiH.Imali su i priliku da pogledaju i fotografije, dokumente,knjige, mape i ostale zaostavštine. U muzeju se nalazi i kopija SarajevskeHagade, knjige koja je nastala na tlu Španije u XIV stoljeću i preko Italije iDubrovnika stigla u Sarajevo. Pogledali su i rukopise Isaka Samokovlije i predmete koji su mu pripadali -naočale, upaljač, pribor za pisanje i njegov portret.

Sa stropa visi “Knjiga stradanja” ukojoj se nalazi 12.000 imena ubijenih Jevreja, 6.000 sa područja Sarajeva i6.000 sa područja ostatka BiH.

Tu je i logorska haljina zatvoreniceMire Papo, te oznake koje su Jevreji morali nositi u tom periodu. Tu suizložena i imena građana BiH koji su spašavali Jevreje tokom Drugog svjetskograta.