POSJETA MATURANATA CENTRALNOJ BANCI BOSNE I HERCEGOVINE

U okviru Programa profesionalne orijentacije i karijernog usmjeravanja učenika u školskoj 2017/18. godini provode se posjete javnim i privatnim fakultetima, predstavljanje javnih i privatnih fakulteta u našoj školi, posjete privrednim subjektima, ustanovama, organizacijama i nevladinim organizacijama u Kantonu Sarajevo.  Ovim aktivnostima želimo pomoći maturatnima da  se upoznaju sa različitim stručnim profilima, zanimanjima, radnim mjestima, opisom poslova, uslovima studiranja, studijskim programima, mogućnostima stipendiranja i sl.

Jedna od mnogih aktivnosti koje smo provodili u školi na navedenom programu je i posjeta Centralnoj banci Bosne i Hercegovine, obavljena u srijedu, 06. 3. 2018. godine. Posjeta je bila vrlo sadržajna, zanimljiva i korisna, te je trajala puna 2 sata. Grupa maturanata je najprije obišla postavku novca u auli CBBiH, uz pojašnjenja uposelnika iz Odjeljenja trezora, potom ih je pozdravila viceguvernerka CBBiH, mr. Ernadina Bajrović, koja je održala  kratku prezentaciju o CBBiH, njenoj ulozi i aktivnostima  uz interaktivni razgovor s učenicima. Viceguvernerka je učenicima predstavila sektore CBBiH, radna mjesta, kao i mogućnosti obavljanja studijske prakse, stažiranja i rada na istraživanjima tokom studija. Nakon toga predstavnici Udruženja za finansijsku edukaciju „U plusu“ održali su učenicima kraću edukaciju o finansijskim uslugama i proizvodima, štednji i upravljanju ličnim budžetom. Posjeta je završena podjelom prigodnih pokolna za svih 27 maturanta koji su bili u posjeti. U pratnji učenika bila je i Hasija Dedović, pedagog Škole.