Posjet Gazi Husrev-begovoj biblioteci

Učenici Treće gimnazije posjetili su Gazi Husrev-begovu biblioteku u pratnji profesorice Grabus Esade. Učenici su imali priliku pogledati izložbu o džamijama u Bosni i Hercegovini, Muzej knjige i Odjeljenje za restauraciju starih knjiga.

Gazi Husrev-begova biblioteka trenutačno ima oko stotinu hiljada bibliotečkih jedinica (rukopisa, štampanih knjiga, časopisa i različitih dokumenata) na arapskom, turskom, perzijskom, bosanskom i još nekim evropskim jezicima. Od toga više od 10.500 bibliotečkih jedinica čine kodeksi rukopisa sa oko 20.000 većih i manjih djela iz islamskih nauka, orijentalnih jezika, lijepe književnosti, filozofije, logike, historije, medicine, veterine, matematike, astronomije i drugih nauka.

Učenici su bili zadovoljni onim što su imali priliku vidjeti i naučiti.